Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Moja bude mít sourozence. Bude to kluk, nebo holka?

Gorila Kijivu z pražské zoo je potřetí březí. Miláčci zoo Tatu a Moja tak budou mít dalšího sourozence.

Gorila Kijivu z pražské zoo čeká třetí mládě. Narození sourozence Moji a Tatu je očekáváno v březnu či v dubnu. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek plánuje přímý přenos z porodu na internetu.


"Je překvapivé, jak ta mláďata jdou rychle za sebou," řekl Bobek, který pražskou zoo vede od počátku roku. S životem "svých" goril je dobře obeznámen. V roce 2005 byl autorem projektu Odhalení, který jejich život přibližoval na webu a v rozhlase.


Sameček Tatu se zasloužilé gorilí matce Kijivu narodil na jaře 2007, jeho sestřička Moja přišla na svět v prosinci 2004. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, otce Tatu, Richarda, zoo získala z Británie.


Kvůli jejich bezpečnosti nyní zoo plánuje zasypat vodní příkop okolo výběhu a nahradit jej skleněnou stěnou. Úpravy ale začnou až po připravovaném porodu, potřebné náklady budou podle ředitele malé ve srovnání s dalšími záměry. V plánu je například výstavba celého druhého výběhu pro gorily.


Mladá Moja má podle Bobka v pražské zahradě žít ještě asi dva roky. V případě jejího přesunu do jiné zoo, by byli v Praze rádi, aby zůstala co nejblíže, například v Bratislavě. Tato otázka ale závisí na koordinátorech chovu vzácného druhu, upozornil ředitel.


Podívejte se, jak vůdce tlupy Richard slavil na konci roku 2008 narozeniny

tn.cz / ČTK