To jste ještě neviděli! Slepí bojovníci svádějí airsoftovou bitvu!

Pocházejí z Opavy, říkají si Krtci a zcela propadli adrenalinovému sportu – střílečce zvané airsoft. Asi by na nich nebylo nic zvláštního – kdyby ovšem nebyli všichni slepí!

Maskáče, neprůstřelné vesty, helmy, plné zásobníky, nejmodernější zbraně – tahle parta lidí připravených k boji ze všeho nejvíc připomíná speciální vojenskou jednotku. Liší se jen v drobném detailu - tito lidé jsou totiž nevidomí a bojují úplně poslepu! Ve střední Evropě podobné „šílence“ nenajdete. “Jsme jediným airsoftovým klubem nevidomých v České republice, a podle signálů našich přátel i v okolních státech, jako Anglie, Německo, Polsko, nikde se nic podobného nevyskytuje,“ říká člen klubu Airsoft opavští Krtci Oleg Peterek.


Pravidla boje se přitom v ničem neliší od airsoftu vidících bojovníků. Střílí se stejnými zbraněmi i stejnou municí. Jedna skupina brání základnu, druhá se ji snaží dobýt, bojuje se do posledního muže. Nevidomí útočníci se přitom pohybují v koridoru vymezeném nataženými lany, která nesmějí překročit. Bitva je to absolutně nelítostná, a o bolestivá zranění rozhodně není nouze. Zblízka vypálená střela dokáže spolehlivě vyrobit krvavé šrámy kdekoli na nechráněných částech těla.

ČTĚTE TAKÉ:
BULVÁRNÍ LEGENDA SKONČILA! V Británii vyšlo poslední číslo News of the World


Bojovat s nevidomými přitom mohou i vidící spoluhráči, kteří dostanou masky s neprůhlednými brýlemi. Jsou pak na tom ale hůř, než slepí, nemají totiž tak dobrý sluch. A ten je v boji naprosto zásadní. Střílí se po všem, co se kde šustne. “Při boji používáme orientaci podle zvuku kroků, podle zvuků střelby, případně chřestění náhradní munice někde v zásobnících,“ přibližuje způsob boje Václav Fišer, vedoucí klubu Airsoft opavští Krtci.


Zpočátku na sebe bojovníci přivazovali rolničky, aby mohli pohyb protivníka lépe identifikovat, dnes už jsou vytrénovaní natolik, že rolničky nepotřebují. A dokáží být překvapivě přesní. “Přesnost střelby v našem případě závisí na kvalitě zvuku, který produkuje protihráč. Když někdo dělá velký rachot, tak máme zaznamenané zásahy do siluety i na vzdálenost pětadvaceti metrů,“ říká Václav Fišer s tím, že dostřel spíše závisí na druhu zbraně, kterou jednotliví bojovníci používají. A těch je opravdu slušná kolekce.


“Máme různé typy zbraní, používáme brokovnice, samopaly MikroUzi, samopaly AK 47, používáme plynové pistole beretta, používáme i klasiku – legendární samopal škorpion,“ vypočítává Václav Fišer s tím, že na nápad s airsoftem pro nevidomé přišel on sám, když se s kamarádem jednou procházel po poli.

„On střílel na lepenkovou krabičku, a já jsem se zkoušel podle zvuku zásahu zorientovat a snažil jsem se taky tu krabičku zasáhnout, a když se mi to párkrát podařilo, začal jsem přemýšlet, jak to uplatnit v rámci hry pro nevidomé,“ vysvětluje Václav Fišer, který pak z řad opavských nevidomých sestavil bojovou jednotku, kterou už několik měsíců trénuje na střelnici u svaté Anny v Opavě. Airsoft ovšem opavští nevidomí neprovozují jen pro zábavu. Tento bojový sport jim totiž pomáhá zlepšovat prostorovou orientaci, sluch, i koordinaci pohybů celého těla.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Marek Švidrnoch