Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Most ve Studénce, do kterého narazil rychlík, je v provozu

Před rokem spadl most ve Studénce, narazil do něj rychlík. Při nehodě zemřelo osm lidí a desítky jich byly zraněny.

Most přes železniční trať ve Studénce na Novojičínsku, který se loni v srpnu zřítil před projíždějící vlak, byl v pátek po 13 měsících opět zprovozněn. První automobily přes něj projely krátce po 19. hodině. Jen několik metrů od nové mostní konstrukce je prosté pietní místo, kde lidé mohou uctít památku osmi obětí loňské tragické nehody.

 

Otevření proběhlo v tichosti, nebylo totiž co slavit. "Nebylo by to vhodné s ohledem na oběti nehody," řekl Jindřich Vaněk, mluvčí společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava, který most postavila.

 

Firma zřejmě zaplatí zhruba 20 milionů korun jako penále z prodlení.

 

Policie s vyšetřováním ještě neskončila a obvinění se mohou dočkat další lidé. Bezprostředně po nehodě byli obviněni dva inženýři stavební firmy Bögl & Krýsl. Doteď jsou na seznamu obviněných sami.

 

Neštěstí ve Studénce si lidé znovu připomenou v sobotu osmého srpna, na kdy je naplánované pietní setkání.

 

Na koleje, po kterých projížděl vlak EuroCity, se u Studénky na Novojičínsku zřítil silniční most. Rychlík do něj v plné rychlosti narazil. Ve vlaku jelo 123 cestujících. Okamžitě zemřelo šest lidí, další dva lidé později a zhruba 70 jich bylo zraněných.

 

Osmou obětí byla téměř dva měsíce po tragédii mladá Polka, která zemřela na následky zranění.

 

V březnu letošního roku přišli experti s názorem, že most byl příliš jednoduchý a že byl celý špatně postavený. Policie by měla na základě posudku obvinit také další lidi.


 

ina s přispěním Evy Myšíkové tn.cz / ČTK