Multižánrový festival 9 bran letos představí přední umělce z Rumunska

Pražská část festivalu 9 bran nabídne mezi 21. a 27.červnem hudbu, divadlo, literaturu, výstavy, přednášky a semináře.Na všechny festivalové akce je opět vstup zdarma. TV Nova je exkluzivní televizní partner festivalu.

Hlavním tématem letošního 11. ročníku festivalu je rumunská židovská kultura. Hvězdami hudební části festivalu 9 Bran jsou Harry Tavitian a Bob Cohen. Divadelní část festivalu ozdobí představení Státního židovského divadla Bukurešť a domácích "Liberečáků“ a "Sklepáků“. Festival si v tomto roce připomíná 65. výročí konce druhé světové války.

 

Projekt festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran je již jedenáct let prověřeným projektem seznamujícím českou společnost se světovou židovskou kulturou. Projekt je co do rozsahu a koncepce ojedinělou aktivitou na území bývalého Československa a jeho význam, již dnes přesahuje hranice našeho státu. Základní myšlenka festivalu je jedenáct let neměnná - prezentovat české společnosti, židovskou kulturu jako kulturu stále živoucí a inspirující.

 

 

Divadelní část festivalu ozdobí představení Státního židovského divadla Bukurešť a domácích „Sklepáků“

 

V Bukurešti podobně jako v Moskvě působí již 134 let první profesionální Státní židovské divadlo. To na festivalu představí hned dvě hry. Muzikálovou komedii světově proslulého dramatika Scholema Alejchema Svatba s rozvodem, autora nejslavnějšího muzikálu vypovídajícího o strastech a radostech života židovské komunity na Ukrajině Šumař na střeše.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Multižánrový festival 9 bran začíná už v pondělí

 

Druhou hrou bude vrcholné dílo dramatika Jacoba Gordina Dynastie Efrosů, které popisuje život židovské rodiny v malém polském městě kolem roku 1900. Kultovní pražské divadlo Sklep pak uvede v rámci festivalu představení s názvem Piš Kafko, piš, které je originálním spektáklem autorů inspirovaným známými i neznámými díly Franze Kafky, dramatickými situacemi popsanými v jeho Denících či vzpomínkami životopisce.

 

 

Představení Dnes večer Lola Blau libereckého divadla F. X. Šaldy je ověnčeno pro Markétu Tallerovou cenou Thálie za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli v kategorii opereta – muzikál. Divadelní spolek Ty-já-tr pak uvede v divadélku Radar Birinského Raskolnikova v české premiéře.

 

Divadelní část festivalu 9 bran se odehraje mezi 22. A 25.červnem v Divadle pod Palmovkou a 27.června v holešovickém divadélku Radar.

 

Hlavními hvězdami hudební části festivalu 9 Bran jsou Harry Tavitian a Bob Cohen

 

Harry Tavitian je již 20 let předním hudebníkem nejen rumunské jazzové scény. Jeho ethno-jazz je propojením lidové rumunské hudby s použitím nápěvů rumunských židovských muzikantů a jazzových prvků. Do Prahy přijede se svým projektem Orient express , které hraje ve složení sedmi mladých hudebníků ze všech koutů Rumunska.

 

Tak jak Orient expres putoval od Paříže po Istanbul přes všechna evropská velkoměsta tak i hudba, kterou Orient expres reprezentuje, se skládá a inspiruje ze střípků západu, východu, Balkánu a orientu v jedinečný a originální zvuk. Muzikanti zvučných jmen z Maďarska, Romunska a Spojených států - Bob Cohen, Yankl Falk, Ferenc Pribojszki a Gyula Kozma - tvoří mezinárodní klezmerovou formaci Di Naye Kapelye.

 

 

Kapela byla založena 1994 v Maďarsku a její jméno znamená v jidiš „Nová kapela“. Hrají starobylou židovskou hudbu zakotvenou v dnešní době. Je to hudba pro tancování, zpívání, pro oslavu i vzpomínání. Di Naye Kapelye interpretuje klezmer hudbu jako živou tradici folkové hudby z východní Evropy, bez náznaků nostalgie.

 

Jejich vystoupení jsou energetické, poučné, je to taneční hudba z východní Evropy, především z Maďarska, Rumunska a Moldávie. Z domácích umělců se představí například Kateryna Kolcová s Boro Balkan Bandem, který hraje originální hudbu Řecka, Makedonie, Srbska a Bosny a Hercegoviny.

 

Galakoncert festivalu 9 bran proběhne v sobotu 26.6. v pražské Valdštejské zahradě mezi 16h a 22h.

 

Dokumenty Zaplaťpánbůh za fotbal, Cold Waves , výstava Zmizelí sousedé a seminář o Normanu Maneovi obohatí program festivalu

 

V divadle pod Palmovkou mezi 22. a 25.červnem bude k vidění Literárně-dokumentační projekt Židovského muzea v Praze a Občanského sdružení Zapomenutí pro žáky nejvyšších ročníků základních škol a studenty středních škol Zmizelí sousedé a Pocta dětským obětem holocaustu.

 

Cílem projektu Zmizelí sousedé je přiblížit dnešní mladé generaci (především studentům ve věku od 12 do 18 let) osud lidí, kteří zmizeli v době druhé světové války z bezprostředního sousedství. Z filmových projekcí se pak můžeme těšit na dokument z dob železné opony Cold Waves rumunského autora Alexandru Solomona, který bude promítán 27.6. v Rumunském kulturním institutu.

 

Další z dokumentů Zaplaťpánbůh za fotbal, vypráví o fotbalových soutěžích a fotbalistech v terezínském ghettu v letech 1943 a 1944 s názvem. „Je to dokument o těch, kteří hráli a milovali fotbal na samém prahu smrti, a kterým tato hra dávala víru a naději. Dokument o těch, pro které fotbal znamenal život. Dokument o tom, že fotbal je jedno z největších mírumilovných umění člověka.“, představuje film jeho koproducent Pavel Chaplupa.

 

Dokument bude promítán v knihkupectví Řehoře Samsy 21.června od 20 hodin. Literární seminář o díle rumunského autora Normana Manea – Chuligánův návrat s průvodním slovem ředitele Rumunského kulturního institutu pana Dana Mircea Duty, pak proběhne 21.6. od 16h. v knihkupectví Řehoře Samsy.

 

Více informací na www.9bran.cz

TV Nova