Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Muslimové chtějí v Brně novou mešitu. Město nesouhlasí

Mešita
Zdroj: oficiální zdroj
Mešita ilustrační foto

Muslimové si chtějí v budoucnu v Brně postavit novou mešitu. Ta současná ve Vídeňské ulici je už pro jejich potřeby příliš těsná.

Předseda brněnské islámské nadace Muníb Hasan se nechal slyšet, že by zdejší vyznavači islámu rádi někdy v budoucnu postavili ve městě další mešitu.


Muslimové zatím nemají místo, kde by mohli stavět, ani projekt budoucí modlitebny. Nemají ani přílišnou vstřícnost města k záměru, vyplynulo z vyjádření primátorova náměstka Daniela Rychnovského.


Podle Hasana v současné mešitě scházejí muslimům studovny a přednáškové sály. "Je to taková naše vize do budoucna," řekl o zvažované stavbě. Připomněl, že brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá.


Hasan je přesvědčený, že v Brně lze postavit novou mešitu, aniž by to vzbudilo odpor veřejnosti. Připomněl, že dosavadní soužití muslimů s Brňany je naprosto bezproblémové. Při loňském desátém výročí od otevření mešity jim muslimové rozdali na znamení přátelství 3653 růží. Za každý den, kdy byla po deset let muslimská modlitebna ve městě v činnosti, darovali jednu.

 

Jedna mešita musí stačit, vzkazuje náměstek primátora


Rychnovský se však jako první primátorův náměstek staví k věci zdrženlivě, byť zdůraznil, že oficiální rozhodnutí rady k záměru neexistuje. "Já se domnívám, že Brno již jednou vyjádřilo svoji tolerantnost tím, že nechalo postavit mešitu na Vídeňské ulici, a že to stačí," řekl. Upozornil, že muslimský svět není ke křesťanství zdaleka tak otevřený, jako Západ k islámu.


"Víme, že křesťané v muslimských zemích jsou pronásledováni, že stavba nových kostelů je naprosto nemožná," podotkl.


Otázkou není jen to, ve které části města by mešita stála, ale také jak by vypadala. Islámská nadace bude patrně usilovat, aby měla věžičku - symbolizující minaret, který je neodmyslitelnou součástí mešit.


Současné mešitě věžička schází. Je to bílý objekt v husté zástavbě. O tom, že jde o muslimskou modlitebnu, svědčí zvenčí pouze zelená mozaika ze Sýrie s výňatkem z koránu.
Kromě Brna stojí v Česku mešitu již jen v Praze.


Mešity ve světě často slouží jako cíle útoků

tn.cz / ČTK