Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

MUZEJNÍ NOC moderně: Informace prostřednictvím SMS a bluetooth

Osmá pražská muzejní noc otevře letos během sobotní noci celkem 60 objektů a návštěvníci informováni nejen prostřednictvím papírových letáků, ale také pomocí bluetooth vysílačů umístěných po celé metropoli. Dopravní podnik zajistí dopravu k vybraným kulturním objektům zdarma.

"V letošním roce jsme se soustředili na využití moderních technologií. Nenabízíme tedy informace jen v klasické brožuře, ale také je budeme zasílat do mobilních telefonů návštěvníků," uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Další informace návštěvníci mohou získat také na sociální síti Facebook.

 

Vedle návštěvy stálých expozic nabízí muzejní noc i doprovodné akce, komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, módní přehlídky. Nově se zapojí Národní technická knihovna, Národní technické muzeum, Muzeum kávy Alchymista, Památník národního písemnictví, Bulharský kulturní institut, Goethe-Institut a Česká filharmonie. Účastní se 34 muzeí a celkem 60 objektů.

 

"Bohužel, letos nemůžeme s ohledem na technický stav otevřít historickou budovu Národního muzea. Podle odborných posudků a vyjádření nesmí být vystavena tak velké návštěvnosti," vysvětlil Lukeš. Uvedl, že budova se bude rekonstruovat pět let, uzavřena bude 7. července letošního roku.

 

Během muzejní noci bude alespoň osvětlena nová budova Národního muzea, ve které dříve sídlilo Federální shromáždění.

 

Vstupné návštěvníci do většiny objektů platit nebudou, symbolické vstupné se bude platit pouze při návštěvě Národní kulturní památky Vyšehrad a objektů Pražské informační služby.

 

Dopravní podnik během muzejní noci vypraví celkem 65 autobusů, tedy o devět více než loni. Jezdit budou po deseti linkách zdarma. Centrální přestupní bod bude na náměstí Jana Palacha u stanice metra Staroměstská. Na stanici bude ukončeno devět z deseti linek. Desátá bude ukončena u stanice metra Černý Most. V provozu budou linky od 18.30 do 01.15.

 

Provoz metra v noci na neděli skončí v jednu hodinu ráno. Podle jízdních řádů budou jezdit i všechny noční tramvajové linky, budou kapacitně posíleny. Metro i ostatní běžná městská doprava bude zpoplatněna standardním způsobem.

tn.cz / Mediafax