Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Povodeň zabila už 13 lidí. Poslední obětí je dobrovolný hasič

Dobrovolný hasiči z Vlčič sám zahynul, když pomáhal obětem povodně na Jesenicku. Záchranáři jej hledali od pátečního večera.

Hasiči v noci museli opět zasahovat po přívalových deštích na Jesenicku. Od té doby pohřešovali šéfa jednotky dobrovolných hasičů, odnesla ho voda.

 

V půl třetí odpoledne policie potvrdila, že tělo, která našla v potoce nedaleko Vlčic patří pohřešovanému dobrovolnému hasiči.

 

"Podle prvních informací od kolegů v terénu, převáželi dobrovolní hasiči pravděpodobně kompresor na vozíku. Těžký předmět se na vozíku pohnul a velitel jednotky vylezl z auta, aby náklad zajistil," popisuje pravděpodobný sled událostí jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Potom přišla voda a muže spláchla.

 

Podívejte se na reportáž o smrti dobrovolného hasiče

 

 

Po hasiči pátraly desítky kolegů i policistů. Krátce před polednem našli tělo muže ve Vojtovicích, obci nedaleko Vlčic. Tělo bylo v potoce Studená voda, do kterého hasič při zásahu nejspíš spadl.   

 Javornicko, kde hasič zmizel, bylo v noci několik hodin úplně odříznuté.

 

Obyvatelé Jesenicka: Takovou vodu nepamatujeme

 

Noc plnou hrůzy prožilo skoro celé Jesenicko. Hladina řeky Bělé v Mikulovicích se dostala metr nad hranici třetího povodňového stupně, Vidnávka překročila stejnou hranici o 148 centimetrů.

 

Podle informací naší redaktorky se večer a v noci přehnala Jesenickem ohromná bouřka a silný déšť, který zvedl hladinu snad každého potoka v oblasti. Voda si našla cestu jakýmkoliv terénem a ničila, co jí přišlo do cesty.

 

Před smrtí zachránili hasiči muže v sobotu dopoledne z domu ve Skoro šicích na Jesenicku. Jeho dům postupně strhávala proudící voda. Na záchraně spolupracovali hasiči z Jeseníku a Žulové. Podle mluvčí olomouckých hasičů Hacsikové muž vyvázl bez zranění.


Od sedmé do desáté hodiny měli hasiči na Jesenicku už dalších 17 výjezdů v souvislosti s likvidací následků záplavy.

 

"Aktuálně řešíme události po celém okrese. Jde o uvolňování koryt řek od strhnutých mostů, lávek a naplavených kmenů,“ informovala Hacsiková. Na Jesenicko vyjel také psycholog hasičského záchranného sboru.
 

V obci Česká Ves museli hasiči dokonce strhnout most. Dostaly se pod něj nečistoty, které potok cestou nabrala voda se začala rychle valit okolo.

 

Jen krátce před tím přitom vodohospodáři na řece právě v Mikulovicích vyhlásili třetí povodňový stav. Více ZDE.

 

Příběhy povodní

 

Velká voda v noci překvapila řadu lidí. Ve chvíli brala povodňová vlna majetek i životy. Lidé utíkali ve snaze zachránit si holé životy. Někteří zemřeli, když se snažili zachránit své příbuzné. Příběhy lidí, kterým voda vzala co mohla, si přečtěte ZDE.

 

Opravdovým hrdinou letošních povodní je dvaačtyřicetiletý Jiří Holub z Jeseníku nad Odrou. Své tři děti a matku zachránil v noci na čtvrtek na poslední chvíli za zatopeného domu. Aby se k rodině dostal, musel ve stropu rodinného domku vysekat díru, kterou všechny čtyři protáhl do bezpečí. Více ZDE.

 

Čtěte také:

RADY OBĚTEM: Jak se chovat při povodních? A jak po nich?

POMOC: Zaplaveným můžete posílat peníze i jet pomoct. KONTA

Velká voda už je v Praze. Chuchle hlásí první stupeň povodně

Tucet mrtvých, voda odnesla miliardy. RADY OBĚTEM

 

"Povodněmi jsou na Jesenicku zasaženy kromě šesti všechny zbývající obce,“ řekl v sobotu ráno operační důstojník Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. "Evakuovali jsme desítky osob, jsou narušeny silnice, železnice,“ dodal. Škody se budou teprve sčítat.

 

Hasiči v noci zachránili 64 lidí a evakuovali 150 osob, mezi nimi 45 z dětského tábora v České Vsi a 75 lidí z restaurace ve Staré Červené vodě. Pomáhali také se zpevňováním hrází a zajišťování nouzového ubytování. V regionu pomáhá také Armáda České republiky

 

V obcích postižených povodněmi už v pátek začal nekonečný úklid bahna a zničených domů a aut. Podívejte se na panoramatickou mapu Jeseníku nad Odrou, který přívalová povodeň doslova smetla.

 

Mediafax