Na náplavce v Písku vyrostli obří Rožmberkové z písku!

Celkem šest obřích soch z písku vyrostlo na náplavce u Kamenného mostu u řeky Otavy v jihočeském Písku. V sobotu byly netradiční sochy představující šlechtický rod Rožmberků slavnostně odhaleny a tím také ve městě začala hlavní turistická sezóna.

Akce Cipískoviště, v jehož rámci vyrůstají u Kamenného mostu pískové sochy, se v Písku koná už po několikáté. Letos poprvé ji pořádá samo město. Na tvorbě soch se podílela společnost Art kodiak z Prahy a také dva akademičtí sochaři Josef Faltus a Jiří Kašpar. Oba strávili přípravami a samotnou realizací zhruba deset dní.
 

"Písek na stavbu soch musí být hlinitý, aby držel pohromadě a nejdříve musel být udusán do dřevěného bednění. Až poté jsme začali s vlastním tvarováním, začíná se odshora, tedy od hlavy," řekl agentuře Mediafax první z autorů Josef Faltus.
 

ČTĚTE TAKÉ:

TO JE PODÍVANÁ! Úžasné sochy ze sněhu a ledu
 

Aristokratická delegace ze 17. století vznikla na náplavce u řeky proto, že právě Rožmberkové jsou v tomto roce jeho nedílnou součástí. V listopadu totiž uplyne 400 let od úmrtí posledního Rožmberka - Petra Voka. Jelikož rodu Rožmberků vděčí jižní Čechy za masivní rozvoj rybníkářství, pivovarnictví, alchymie a vědy vůbec, využil Jihočeský kraj ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tohoto jubilea a rok má přídomek rožmberský.
 

"Je tady šest soch, to je dohromady 90 tun písku. Tvorba jedné sochy trvá přibližně pět dní, dohromady s přípravnými pracemi. Je tady Petr Vok, Bohunka Rožmberská, Vilém Rožmberský, Eva Rožmberská a Perchta - Bílá paní," podotkl druhý ze sochařů Jiří Kašpar s tím, že komplex soch ještě doplňují věrní psi a opice se znakem rodu.
 

Novinkou je v letošním roce i to, že sochy se staví odlišnou technologií, než tomu bylo v minulých letech. "Po dokončení jsme je naimpregnovali speciálním roztokem tak, aby přežily i vydatnější déšť," dodal Kašpar.
 

Obří pískové sochy by v Písku měly vydržet alespoň do konce června. Před vandaly je bude hlídat soukromá bezpečnostní agentura.

tn.cz / Mediafax