Na plzeňská práva si posvítí protikorupční policie i ÚOOZ

Kvůli vraždě Františka Mrázka nebo konkurzní mafii soudce Berky se o plzeňskou fakultu zajímají elitní detektivové.

Na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni měli kontakty vrcholní politici, policejní špičky, státní úředníci, vlivní podnikatelé, elitní právníci či hvězdy showbyznysu. O většině z nich se dá říci, že studovali "nestandardně".

 

Případem se proto začaly zabývat elitní policejní jednotky: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie. Potvrdila to nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. "Je úplně jedno, zda to bude šetřit ÚOOZ, nebo protikorupční policie. Důležité je, aby se to rozkrylo," řekla.

 

Na otázky týkající se dění na plzeňské právnické fakultě bude od 20:15 hodin odpovídat pověřený děkan Jiří Pospíšil. Otázky můžete pokládat už teď.

 

"Nějaké šetření jsme zahájili, ale je to úplně na začátku a nechceme to nijak víc rozvádět," napsal k vyšetřování v textové zprávě televizi Nova mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

 

Policejní vyšetřování vítá i Vladimíra Dvořáková, která vede akrediteční komisi a na kvalitu výuky dohlíží. "Ta fakulta byla zneužita k vytváření, nebojím se říct, sítě, kde byly propojeni lidé z bezpečnostních, právnických a podnikatelských složek," uvedla.

 

Mýval v kauze gangu soudce Berky

 

Někteří studenti dokončili plzeňská práva za pouhé dva měsíce. Celkem prý takových byly asi čtyři stovky. Přes prázdniny se v právníka proměnil například Jan Harangozzo, teplický taxikář, obžalovaný v kauze soudce Berky. V odposleších kauzy Berka figuruje i jméno bývalého děkana fakulty Milana Kindla.

 

Má krycí jméno "Mýval" po svém oblíbeném domácím mazlíčkovi. "Každému, kdo dělá něco významnějšího, doporučuju, aby si pořídil medvídka mývala. Buď se za 14 dní zblázní, nebo už ho nikdo nikdy nenaštve," popsal v roce 2000 svůj recept na pevné nervy na obrazovce TV Nova.

 

Mrázkovy děti jsou právnici, neumějí ale podepsat protokol

 

Další spis, ve kterém plzeňská práva figurují, je spis zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Měl totiž u sebe index právě tohoto vzdělávacího ústavu. Patřil policejnímu důstojníkovi Aleši Jedličkovi, kterému Mrázek zařizoval zkoušky.

 

Jedlička tvrdí, že si prý index u Mrázka jen zapomněl. "Každému se může stát, že někdy něco někde zapomene," komentoval tuto "náhodu" Jedlička.

 

Rychlokurzem získali právnický titul i potomci Františka Mrázka. Je vidět, že si ze školy mnoho neodnesli. "Když jsme jim dali podepsat protokol, ani nevěděli, kde to mají podepsat. A přitom ona je magistra a on doktor práv," řekl TV Nova bývalý vyšetřovatel Mrázkovy vraždy.

  

Mýval, tedy Milan Kindl, odstoupil z postu proděkana a vzdal se i kandidatury do čela advokátní komory. I nadále ale zůstává rozhodcem ve sporu státu se společností Diag Human, v němž jde o miliardy korun.

kap s přispěním Tomáše Hauptvogela TN.cz