Na Pražském hradě bude vystaven středověký Relikviář sv. Maura

Vzácný středověký Relikviář sv. Maura, který je největším románským relikviářem na území České republiky, bude od 24. listopadu vystaven ve Vladislavském sále Pražského hradu, informoval David Šebek z Hradu.

Relikviář sv. Maura vyrobený z pozlaceného stříbra, pozlacené mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny bude vystaven spolu s kopií českých korunovačních klenotů. V letošním roce se připomíná 25. výročí od vyzvednutí relikviáře zpod podlahy kaple bečovského hradu.

 

"Ve Vladislavském sále bude vystaven Relikviář sv. Maura a kopie korunovačních klenotů. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost porovnat mistrovskou práci zlatníků. Vstupenka na výstavu bude stát 150 korun," řekl David Šebek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PTALI JSTE SE, co skrýval hrob Tychona Brahe archeologa Jaroslava Podlisky

 

Relikviář sv. Maura se na Pražský hrad vrací přesně po 10 letech, tentokrát však jako jeden celistvý předmět. V roce 2000 byl v Praze vystaven rozložený. Tehdy dvouměsíční výstava dokumentovala aktuální stav jeho restaurování.

 

Relikviář na Pražský hrad zapůjčil Národní památkový ústav ze Státního hradu a zámku Bečov. Záštitu nad výstavou převzala manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Transport vzácné památky bude podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké zajišťovat Útvar rychlého nasazení (URNA). Z důvodu utajení nechce policie specifikovat časový harmonogram stěhování, ale uskuteční se v úterních dopoledních hodinách.

 

Výstava bude k vidění do 27. února 2011.

 

Relikviář sv. Maura pochází z první třetiny 13. století. Jedná se o druhou nejcennější památku v České republice, po českých korunovačních klenotech, a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území. Relikviář byl vyroben na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který také založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes.

 

Na konci II. světové války byl relikviář uschován do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie. Zámek byl po válce znárodněn. V červnu roku 1984 československé úřady kontaktoval občan USA Danny Douglas, který začal vyjednávat s československým státem o nákupu blíže neurčené historické památky za 250 tisíc dolarů. Při vyjednávání vyšlo postupně najevo, že jde o dutý kovový předmět o velikosti přibližně konferenčního stolku s vysokou historickou a uměleckou hodnotou, který leží zakopaný asi 100 kilometrů od Norimberku.

 

Po dalším pátrání v archivech nalezli českoslovenští kriminalisté fotografii a popis relikviáře uloženého na zámku z roku 1932. V roce 1985 začali prohledávat celý bečovský areál a relikviář byl objeven 5. listopadu, pouze den poté, co po něm bylo pátrání zahájeno.

tn.cz / Mediafax