Na Šumavě se po 136 letech objevil vlk

Vlk
Zdroj: oficiální zdroj
Amatérský pozorovatel údajně viděl na Šumavě vlčici s mláďaty. Ilustrační foto.

Podle Českého rozhlasu viděl amatérský pozorovatel na Šumavě vlčici s mláďaty.

 

Český statistický úřad před časem zveřejnil informaci, že v Česku žije pět vlků. Většina z nich se pohybuje v Beskydech. Nyní se vlčice s mláďaty objevila i na Šumavě. Tvrdí to alespoň amatérský pozorovatel.
 
 
Podívejte se na televizní reportáž
 
 
 
 
PSALI JSME:
 
Stopy vlka nacházeli zoologové už dřív. Teď je to ale poprvé, co samici i s vlčaty někdo viděl, informoval Radiožurnál. Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí z toho má samozřejmě radost.
 
„Jedná se o přímé pozorování amatérského pozorovatele, který nám nahlásil, že viděl vlčici s dvěma vlčaty. Byl to docela důvěryhodný člověk, ale my přesto musíme ověřit, jestli se jedná o správnou informaci,“ řekl pro rozhlas Krejčí.
 
Pokud se zpráva amatérského zoologa potvrdí, Národní park zapíše výskyt vlka na Šumavě do databáze pozorování divoké přírody. „Indicie přímých pozorování jednotlivých kusů vlků tady jsou celých dvacet let, co existuje Národní park. Teď jsem tu čtvrtý rok a je to za tu dobu poprvé, co bylo hlášeno, že někdo viděl vlčici s vlčaty,“ dodává Krejčí.
 
ČTĚTE TAKÉ:
 
Vlk se na našem území běžně vyskytoval do konce 17. století. Pak jej ale lidé začali lovit. K jeho vyhubení mělo dojít koncem 19. století ve Světlé hoře, kde byl podle nápisu na kamenné mohyle poslední šumavský vlk zastřelen 2. prosince 1874.
 
Od té doby se zde tato zvířata vyskytovala jen výjimečně. Například v roce 1976 se v šumavských lesích objevili vlci, kteří utekli ze zajetí z bavorského města Altschönau. V devadesátých letech minulého století se v Kašperských horách a na Polečnici našli dva mrtví vlci. Od té doby byly zaznamenány jen jejich stopy.
 
Věrohodné zprávy o návratu vlků na území České republiky byly doteď už jen z Beskyd.

 

Radiožurnál TN.cz