NA VLASTNÍ KŮŽI: 24 hodin s ekology a dřevorubci na Šumavě

24 hodin s ekology a dřevorubci na Šumavě - 15
Zdroj: Jindřich Kodíček

Reportér tn.cz strávil celý den v šumavských hvozdech a natáčel jeden příběh dvou názorů. Boj o prosazení pravdivější teorie trvá už více než dva týdny a napětí mezi ekology a dřevorubci graduje.

Je půl šesté ráno a ekologičtí aktivisté se probouzejí do dne s novým kalendářním datem – náplň dne bude ale stejná jako u těch patnácti předchozích: “Uchránit les před ostřím motorových pil,“ jak sami tak rádi říkají.

 

“Cítil jsem nějakou potřebu se k tomu vyjádřit,“ říká hned po ránu ekolog Petr Vítek, který právě vylezl z lesa, kde dnešní noc bivakoval.

 

GALERIE: 24 hodin s ekology a dřevorubci na Šumavě

1
/
17
Zdroj: Jindřich Kodíček
24 hodin s ekology a dřevorubci na Šumavě - 14

 

A následuje těžký den

 

Těžký nejenom pro ekology, ale i policii, novináře, místní obyvatele a dřevorubce. Podívejte se na video, které shrnuje ty nejdůležitější okamžiky z jednoho nevšedního dne na Šumavě.

 

 


Slunný den je na břehu noci a z nebe se valí hustý déšť. Ani to ale dřevorubce nedonutí vypnout své pily. I ekologové ještě nehodlají pro dnešek říci své poslední sbohem. A tak ochránci přírody berou všanc svůj život a vbíhají pod padající stromy ve snaze za každou cenu oddálit vykácení posledního napadeného stromu.

 


Dnešní den totiž končí až po telefonátu na pražskou linku 158. “Na tísňovou linku v Praze přišlo anonymní oznámení o uložení bomby zde v okolí těžby a prostoru aktivistů. Takže vás vyzývám, opusťte oblast,“ ukončuje program všech zainteresovaných policista zásahového komanda v černých brýlích. 

 

Jindřich Kodíček