Nad Brnem prý krouží UFO. Zfalšovat důkazy je ale snadné

Nad Brnem je v posledních dnech rušno. Hvězdárna i planetárium hlásí, že přibylo pozorování světel na obloze.

Zprávy o pozorování neidentifikovatelných létajících objektů alias UFO se objevují často. Ty nejčerstvější přišly z Brna, kde lidé mnohem častěji hlásí, že na obloze se objevují divná světla.


Zatímco nadšenci věří tomu, že druhé největší město naší republiky okukují návštěvníci ze vzdálených planet, odborníci jsou mnohem skeptičtější.


Ti totiž soudí, že světla na obloze patří mezinárodní vesmírné stanici, která v těchto dnech prolétá níž, než je obvyklé, a je proto mnohem snazší ji zpozorovat. Kromě ní ale kolem Země krouží tisíce jiných těles, jako jsou družice nebo teleskopy.


Dali jsme dohromady pár videí, u kterých si můžete tipnout, jestli jsou jen nahraná nebo jestli je na nich opravdu objekt, který není ani světlice, ani meteorologický balon ani dopravní letadlo. Poznáte falešná videa od těch, pro která neexistuje jednoznačné vysvětlení?


Video číslo 1


Video číslo 2


Video číslo 3


Pravé nebo podvrh?


Video č.1 Gulf Breeze na Floridě je místem, kam už léta míří milovníci UFO ze širokého okolí. Létající talíře a zvláštní světla se tu totiž objevují pravidelně, nejhojnější pozorování pocházejí z let 1992 a 1993. Z roku 1993 je i naše video.


I když může vypadat jako kaz na filmu, objekt, který se pohybuje po obloze, zamotal hlavu i odborníkům, kteří mimojiné prověřovali stíny, polohu objektu na nebi a další věci a nedokázali říct, že je nahrávka podvod. Mohlo tedy jít o UFO.


Video č.2 Tahle podivná světla se objevila letos pár dní po Novém roce na obloze nad Morrisstownem v New Jersey. Pozorování neuniklo ani pozornosti televize, která natočila reportáž.


Celé je to ale jen podvrh, jehož autoři chtěli dokázat, že zfalšovat pozorování UFO je jednoduché jak facka. Vzali proto balonky naplněné heliem, přivázali na ně dlouho hořící světlice a vypustili je v patnáctisekundových intervalech. A senzace byla na světě.


Video č.3 Natočil autor videa nad městem létající talíř nebo mezihvězdného průzkumníka? Ale kdeže! Jen chtěl ukázat, že UFO, které vypadá docela věrohodně, natočí úplně každý a za pár vteřin.


Stačila malá kamera a malé světýlko mimo záběr. A výsledkem je video, které nejeden divák vyhodnotí jako přelet vesmírného korábu. A přitom je to jen rozsvícená LED dioda.

pez s přispěním Kateřiny Pichalové TN.cz