Nadšenci z Plzně budují muzeum historických autobusů a trolejbusů. Je na co se těšit

Ojedinělé muzeum se rozhodla vybudovat parta nadšenců z Plzně. Objekty jejich zájmu jsou historické autobusy a trolejbusy. Místo pro ně sehnali v bývalých kasárnách ve Strašicích. Jejich sbírka má v tuto chvíli dvacet krasavců.

Nejstarším autobusem je sběratelský skvost Škoda 706 RTO-car z roku 1957, který ještě mnozí pamětníci zažili v provozu. Řídit ho ale nebyla žádná hračka.

 

"Má mechanickou převodovku, je potřeba řadit s meziplynem, nemá synchrony a i posilovač řízení je daleko slabší," vyjmenovává vlastnosti skvostného autobusu člen klubu ŠKODA - BUS Plzeň Michal Kouba.

 

Nejstarší vystavený trolejbus na opravu teprve čeká. Je z roku 1952 a zahajoval trolejbusovou dopravu v Mariánských lázních. "Sloužil jako včelín a s majitelem jsme ho vyměnili za jiné vozidlo, které nebylo tak vzácné. Přestože to byl vrak v lese, má zachovalou technickou výzbroj, takže je podle čeho rekonstruovat," říká Kouba.

 

Další raritou je prototyp trolejbusu Škoda 17tr, kterého byly vyrobeny jen tři kusy.

 

Nikde jinde v republice už ale nenajdete bývalou pojízdnou armádní transfuzní stanici z roku 1964. Ta měla na svoji dobu nevídané zlepšováky - uvnitř tekoucí vodu a na střeše jakousi primitivní klimatizaci. Neexistuje k ní ale žádná dokumentace a proto bude její rekonstrukce vyžadovat fantazii.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Romana Vébrová TV Nova