NÁJEMNÍCI bez tepla už přes měsíc! Majitel domu odpojil plyn

Bez plynu a tepla přežívají už déle než měsíc nájemníci dvou bytů v domě na náměstí v Horním Benešově na Bruntálsku. Majitel jim bez varování odpojil plyn, aby je přinutil dům opustit.

Se zimou a nepohodlím ve vlastním bytě bojuje Petr Hojgr přesně od Silvestra loňského roku. Bez varování mu tehdy zčistajasna přestal fungovat plyn, v bytě se tak přestalo topit, ocitl se bez teplé vody i bez možnosti si uvařit. Stejně dopadla i rodina se třemi dětmi z vedlejšího bytu. Oba byty se nacházejí v podkroví nad restaurací přímo na hlavním Mírovém náměstí v Horním Benešově. Paradoxní přitom je, že dům původně vlastnil právě Petr Hojgr, který ho před lety prodal novému majiteli, zůstal v něm jen jako nájemník, a teď bojuje o střechu nad hlavou.

 

PSALI JSME TAKÉ:

Zoufalí nájemníci bojují s majitelem domu


“Jeden z nájemníků, paní Čuláková, mi neplatila za plyn. Ona platí nájem za třípokojový byt měsíčně patnáct set korun, což je u mě hodně málo, plus platila služby a plyn. Celkem za rok na nájmu a plynu mi dluží dvacet tisíc korun. Proto jsem plyn odpojil. Já jsem je ale upozorňoval dopředu, že to vypnu, říkal jsem jim, ať topí elektřinou,“ prohlásil Svatopluk Kvasnička. Podle Petra Hojgra ale žádné varování před odpojením plynu nepřišlo, pozadí všeho je navíc podle něj trochu jiné.


“Celá záležitost je úplně jednoduchá. Majitel se nás chce prostě zbavit, sám mi to do očí řekl, proto nám odpojil plyn. Jako argument mu přitom posloužilo to, když došlo k tomu, že sousedka, která žije ve druhém bytě s dcerou a jejími třemi dětmi, mu zřejmě nezaplatila nájem. Což ale možná udělala i proto, že ani já, ani sousedka jsme už tři roky nedostali žádné vyúčtování, takže tam jsou přeplatky. No, a protože on říká, že mu sousedka dluží peníze, tak odpojil ten plyn. Ale odpojil ho i mě, ačkoli já mu nic nedlužím, naopak mi dluží on za přeplatky,“ říká Petr Hojgr. “Nicméně i kdyby mu sousedka skutečně peníze dlužila, nedá se to přece řešit tak, že nám sprostě odpojí plyn a nechá nás mrznout, to není normální,“ zlobí se Petr Hojgr.

 

PSALI JSME TAKÉ:

Majitel domu odpojil nájemníkům vodu a elektřinu, chtěl vyšší nájem


Problémy s majitelem domu Svatoplukem Kvasničkou přitom podle něj začaly už dávno před odpojením plynu. “Začalo to tím, že nám od nového roku zvýšil nájem z patnácti set korun na čtyři tisíce dvě stě. Já jsem nesouhlasil, a odepsal jsem mu, že to neodpovídá nájmu obvyklému v Horním Benešově, který je úplnou periferií. Na to mi neodpověděl, a pak už následovalo vypnutí plynu,“ říká Petr Hojgr s tím, že poslední měsíc tak v bytě přežívá jen s velkými obtížemi. “Byt je celý promrzlý, ráno tady mívám ani ne deset stupňů. Neteče ani teplá voda, všechno si musím ohřívat, celý se myju s hrnkem teplé vody. Jelikož se živím prací s internetem, vždycky si přes den zalezu do nějaké restaurace kde je wi-fi, a odtamtud pracuju, protože doma bych zimou nevydržel. Celé mi to připadá jako gaunerství, takže jsem na pana Kvasničku podal trestní oznámení. Viděl jsem totiž, že to nikam nevede, a že se to nepřátelství jen prohlubuje,“ říká Petr Hojgr.


Celou záležitostí se tak nyní zabývá policie. “Policisté sdělili majiteli domu podezření z přečinu neoprávněný zásah do práva k domu a bytu, a hrozí mu trest odnětí svobody až do výše dvou let,“ potvrdila mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Marek Švidrnoch