Národní divadlo dočasně přišlo o Hynaisův unikát

Národní divadlo dočasně přišlo o svou chloubu. Z tamní ředitelny se v pátek stěhovalo unikátní dílo malíře Vojtěcha Hynaise.

Přes tři metry vysoký obraz visel v ředitelně celých sto let. Jak se takové dílo přemisťuje, na to se můžete podívat v reportáži Evy Chaloupkové pod titulkem.

 

Svatá Cecílie je miláčkem ředitelů národního divadla už sto let. I ten současný ji proto dnes pouštěl jen velmi nerad. "Doufám, že si mi ve zdraví zase vrátíš. Ahój," loučil se s obrazem ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

 

Dostat obraz o velikosti dvakrát tři a půl metru z divadla nebylo jednoduché. Musel ven z rámu. Schodištěm prošel tak tak a pak už pomohl divadelní výtah.

 

"Kouření zakázáno"

 

Obraz poputuje na výstavu. Před ní ale projde očistou.
Svatá cecílie potřebuje zrestaurovat.Podepsalo se prý na ní několik ředitelů kuřáků. "Kouř z cigaret je mastný a ta mastnota se pak usazuje na té krásné malbě,“ říká restaurátor Národní galerie Petr Kuthan. Dnes už je v divadle kouření zakázáno.

 

Svatá Cecílie má kuriozní původ. Vlasně nejde o obraz. Je to jediná z Hynaisových divadelních kulis, která se zachovala.

 

"Poté, co skončila opera pro kterou byl namalován, ocitl se ve skladu kulis, kde mu hrozilo zničení, řekl televizi Nova Vít Vlnas z Národní galerie.

 

Obraz zachránil pokladník

 

"Díky manželovi modelky Berty Formanové, podle které byl obraz namalován, bylo to dílo zachováno,“ říká ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Hynaisovou modelkou byla totiž žena tehdejšího divadelního pokladníka. A ten si obraz odnesl domů.

 

To bylo v roce 1883. Po třiceti letech se pak Cecílie do divadla vrátila. Na jejím místě bude ode dneška dočasně jiný obraz. Zpátky do Národního divadla se Cecílie měla vrátit za půl roku.

Eva Chaloupková TN.cz