Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Národní muzeum čeká rekonstrukce. VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Historická budova Národního muzea v Praze se kvůli plánované rekonstrukci uzavře pro návštěvníky v červnu 2011, řekl v úterý generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Zaměstnanci muzea už intenzivně pracují na balení sbírek z depozitářů a jejich stěhování.

 

"Realizace stavby je plánovaná na 31 měsíců, a to od prosince 2011 do června 2015," upřesnil Lukeš. Budova je v havarijním stavu, proto ji je třeba okamžitě začít s opravou. "Jinak bychom mohli přijít o naši krásnou kulturní památku," dodal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Národní muzeum stěhovalo obří unikát. TUNOVÝ METEORIT

 

Hlavním architektem projektu je Zdeněk Žilka. Podle informací muzea se už zahájily práce na dokumentaci pro vydání stavebního povolení s předpokládaným dokončením letos v prosinci. Na tento měsíc je také naplánovaný začátek práce na dokumentaci stavby, která by měla být dokončena v srpnu 2011.

 

Rekonstrukce historické budovy se podle Lukeše pohybuje v částce přes 3,8 miliardy korun, přičemž přibližně 56 milionů bude stát projektová příprava a 47 milionů činnost projektového manažera. Stavební náklady si pak vyžádají částku přes 3,6 miliardy korun.

 

Národní muzeum vzniklo v roce 1891 a budova od té doby nebyla rozsáhleji opravovaná. Lukeš připomněl, že stavbu poškodily nálety v druhé světové válce, střelba ruských vojáků v roce 1968 i stavba metra. "Budova je navíc neustále vystavována různým otřesům a škodlivým vlivům zvenčí. Kromě toho má nedostačující prostory pro uložení sbírek i jejich vystavování, " vypočítal další důvody pro rekonstrukci.

 

Vláda v roce 2006 rozhodla, že uvolní 4,5 miliardy na rozsáhlé opravy muzea. Do začátku roku 2011 musí muzejníci přestěhovat rozsáhlé přírodovědné, historické i knižní sbírky z hlavní budovy do náhradních prostor, aby se mohlo začít s přestavbou.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Mediafax