Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Národní muzeum stěhovalo obří unikát. TUNOVÝ METEORIT

Těžkého obra našel před třemi lety ve Švédsku dobrodruh Jiří Šimek. Chce ho muzeu darovat.

Transportéru, speciálního chodolezu a hlavně hodně silných rukou několika chlapů bylo zapotřebí pro stěhování téměř tunového meteoritu Muonionalusta. V pátek putoval do Národního muzea, kde ho budou návštěvníci obdivovat do července příštího roku.


Meteorit z niklového železa je  jedním z největších vesmírných kamenů nalezených na Zemi. Jeho objevitel, dobrodruh Jiří Šimek ho našel tři sta kilometrů za polárním kruhem.


Odpočíval dva metry hluboko


"Nalezl jsem ho před třemi lety ve Švédsku v hloubce přibližně dva metry, což je unikátní, protože meteority se obvykle nacházejí na povrchu," popsal nálezce meteoritu Jiří Šimek.


Kámen je navíc nejstarším kusem, jaký se kdy podařilo nalézt. Na Zem dopadl před jedním milionem let. A protože dopadl na ledovec, neroztříštil se na malé kusy.


Jde zřejmě o roztříštěné jádro planetky


Meteorit byl podle odborníků kovovým jádrem planetky, které se při střetu se Zemí roztříštilo na mnoho kusů.


Unikát je nyní umístěný ve vstupní hale muzea a stane se součástí nové výstavy Příběh planety Země. Unikátní obr tam bude vedle 30 kamenů z Marsu nebo Měsíce. Objevitel ho sice zatím Národnímu muzeu pouze zapůjčil, už ale probíhají jednání o jeho darování.

hav s přispěním Jakuba Vrány TN.cz