Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Národní technické muzeum se otevře v polovině února

Po čtyřleté rekonstrukci se Národní technické muzeum otevře opět veřejnosti 15. února, uvedl v úterý ředidel Národního technického muzea (NTM) Karel Ksandr.

Už za týden, přesně 29. prosince, mohou zájemci navštívit budovu v rámci dne otevřených dveří. "Na den otevřených dveří si budou moci návštěvníci prohlédnout dopravní halu, která je těsně před dokončením," uvedl Ksandr.
 
Od poloviny února bude v muzeu k vidění prvních pět expozic, které postupně budou doplňovat další.
 
V dopravní hale se mohou návštěvníci těšit na část původní expozice, která v muzeu byla i před jeho uzavřením, i na několik nových exponátů. "Zcela nově například bude vystavena expozice hasičských vozů a techniky v přízemí haly," uvedl ředitel expozice Petr Kožíšek. Na třetí galerii haly přibude k lodní dopravě také výstava cyklistiky. Návštěvníci se dále mohou těšit na autentické historické automobily a letouny nebo budou moci sledovat technický vývoj polygrafie od vynálezu knihtisku až po současnost. V dobovém fotografickém ateliéru se skleněným stropem se seznámí s unikátními přístroji z doby počátku fotografie.
 
V únoru ale zůstane zavřená například expozice dolu v podzemí muzea nebo velká část interaktivních výstav, které muzeum plánuje. "Bohužel, není v současných technických ani finančních možnostech muzea všechny tyto atrakce zpřístupnit ihned. Jejich otevření se plánuje v průběhu poslední etapy rekonstrukce budovy," vysvětlil ředitel.
 
Ksandr v úterý novinářům představil také některé změny, které muzeum v příštích letech čekají. "Dřívější fungování muzea považujeme za poněkud nesystémové. Jak jsem již uvedl ve svých materiálech, které jsem předkládal komisi pro výběr ředitele muzea, rád bych v budoucnu otevřel dalších pět oborových 'muzeí'," uvedl Ksandr. Přibýt by tak mělo například muzeum hornictví, dopravy nebo záznamu a komunikace.
 
Vedení dále plánuje dostavbu Centra stavitelského dědictví v klášteře v Plasích, nebo otevření železničního muzea v bývalých depech na Masarykově nádraží v Praze. "Počet lokomotiv v budově muzea na Letné je proto menší než dříve. Některé exponáty jsou uloženy v depozitářích, kde čekají na vystavení v novém prostoru u Masarykova nádraží," řekl ředitel železničního muzea Jiří Štěcha. Podle něj by mělo být nové muzeum otevřeno do šesti let.
 
Cena za rekonstrukci muzea se prozatím pohybuje v řádech stovek milionů korun. "První fáze stála zhruba 58 milionů, druhá etapa kolem dvou set a poslední asi 90 milionů korun," uvedl Ksandr. Tyto náklady se týkají pouze samotné rekonstrukce, nezahrnují tedy zhruba 130 milionů spojených s realizací expozic. Většina financí plyne ze speciálních mimorozpočtových fondů ministerstva kultury.

Mediafax