Nechtějí drahé budky pro rorýse. Ptáci u nich nikdy nehnízdili

Dvanáct budek pro chráněné rorýse mají zaplatit nájemníci domu v Orlové na Karvinsku. Ti tvrdí, že ptáci u nich nehnízdí, a nechtějí je platit.

Kuriózní záležitost rozzuřila nájemníky domu na ulici Kpt. Jaroše v Orlové na Karvinsku. Jakmile před několika týdny dokončili zateplení svého domu, aniž by to s místní samosprávou kdokoli konzultoval, nainstalovali jim ornitologové na střechu domu dvanáct ptačích budek, určených pro hnízdění chráněných rorýsů obecných. Podle zákona totiž nikdo nesmí násilně měnit hnízdiště rorýsů, kteří ve větracích otvorech některých domů v Orlové hnízdí. Ty však byly při zateplování ucpány, a rorýsi by o svá hnízda přišli. Zákon proto přikazuje zřídit náhradní hnízdiště.

 

"Jednoho dne se nám na chodbě domu objevila hromada ptačích budek, a aniž by s námi kdokoli konzultoval, jestli to chceme, nebo ne, dali nám je na střechu, a my za to musíme zaplatit," rozčiluje se člen samosprávy domu č. 786 na ulici Kpt. Jaroše Emil Pivoda.


"Ať to zaplatí ornitologové," říká Pivoda. Jedna budka přitom stojí tisíc korun, nájemníci však mají zaplatit i dalších pět tisíc za instalaci budek, kterou museli provádět horolezci. "To je pro nás docela dost peněz. Nejvíce nás rozčiluje, že to s námi nikdo neprojednal," dodává Pivoda s tím, že dům patří pod bytové družstvo Orlovan, o financování veškerých záležitostí si však nájemníci rozhodují sami.


"Sama jsem zajišťovala všechno ohledně zateplení, domlouvala firmy a podobně. Vždycky jsme měli s bytovým družstvem Orlovan výborné vztahy, ale o budkách pro rorýse s námi nikdo nikdy nemluvil, a to nás hodně nazlobilo," říká šéfka domovní samosprávy Marta Kůšová.


Zákonná povinnost

 

"Já si myslím, že jsme nebyli povinni to lidem sdělovat, oni jsou nájemci. Přímo ve stavebním povolení máme napsáno, že musíme řešit tuto záležitost s hnízdišti, a my jsme se rozhodli pro tuto variantu budek. Na to je zákon, a my jsme povinni to respektovat, jinak by nám hrozila až dvoumilionová pokuta," argumentuje předsedkyně Bytového družstva Orlovan Danuše Junáková.

 

Obyvatelé domu ale tvrdí, že budky na jejich domě jsou naprosto zbytečné. "Tady totiž nikdy žádní rorýsové nehnízdili! Nevím, jak na to ornitologové přišli," zlobí se Marta Kůšová. "A úplnou záhadou je, jak určili počet hnízdišť ve starých větracích otvorech. Ornitologové přišli v únoru, kdy tu žádní ptáci ani být nemohli, a navíc to dělali je pohledem zespod, nechodili po bytech, jen to prostě odhadli," kroutí hlavou Emil Pivoda s tím, že cena jeden tisíc korun za budku se mu zdá nepřiměřená. "To je pár hrubých prken, nic víc. Myslím, že i za tři stovky to je drahé," dodává Pivoda.


Ptáčka člověk snadno přehlédne

 

Podle ornitologa Jana Hartla, který má záležitost budek pro rorýse na starosti je ale vše v naprostém pořádku. "Já vycházím vždycky z toho, kde jsou vypadlé větrací mřížky, to je takzvané potenciální hnízdiště, a to musí zůstat zachováno, proto byl počet budek stanoven na dvanáct," říká Jan Hartl.


"A že tam podle lidí rorýsi nikdy nehnízdili? Já mám zkušenosti, že lidé často ani nezaregistrují, že se jim tam uhnízdili rorýsi, protože to není pták, který by tam zalétával příliš často," dodává Hartl, podle něhož není přehnaná ani cena tisíc korun za budku. "Budka musí být kvalitní, aby vydržela, nemůže být stloukaná hřebíkama, ale je lepená, musí mít prostě odpovídající parametry. Je tam na tom garance i zajištění servisu, konzultace při umísťování a podobné věci. Takže s ohledem na to, co ta budka musí splňovat, je ta cena odpovídající," říká ornitolog Jan Hartl.

 

Obyvatelé domu přesto vehementně bojují za to, aby tisíce korun za ptačí budky nemuseli platit. "Obrátím se třeba na ministerstvo. Nám se to prostě nelíbí," uzavírá Emil Pivoda.
 

Marek Švidrnoch