Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nejstaršímu dortu v Evropě hrozí zkáza. Nikdo ho neopraví

Zdroj: Dušan Vrbecký

Konec hrozí nejstaršímu dortu v Evropě a možná i na světě. K vidění je v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově.

Dortu zvoní umíráček, muzeum totiž marně hledá někoho, kdo by unikátní cukrovinku dokázal opravit.


Secesní třípatrový dort s porcelánovou figurkou na vrcholu je dodnes považován za jeden z nejúžasnějších výtvorů cukrářského umění. V Pelhřimově ho mají už od roku 1901, jeho skutečný věk je ale podle všeho ještě o dvacet let vyšší.


"Rozbor dortu a dendrochronologický průzkum dřevěného podstavce datují vznik dortu do roku 1880 a nemáme žádné zprávy o tom, že by se minimálně v Evropě nacházel tak starý potravinářský výrobek,“ říká zástupce ředitele pelhřimovského muzea Lubomír Anděl.
 

 

Cukrovinka, která je umístěna ve speciální klimatizované vitríně, je skutečně unikátní. Piškotový dort je totiž bohatě zdoben cukrovými figurkami a dalšími motivy. A právě v tom je problém. Figurky se postupně rozpadají a také korpus postupně chátrá. A to i přesto, že jeho základ je z kartonu. "Šlo totiž o výstavní dort, který nebyl primárně určen ke konzumaci,“ vysvětluje Anděl.
 

Jenomže čas se nedá zastavit a tak dort i přes veškerou péči muzea postupně chátrá. "Nechali jsme na něj udělat speciální klimatizovanou vitrínu, tím jsme ale postup degradace jen zpomalili. Rádi bychom totiž tenhle unikát zachovali i pro budoucí generace,“ přeje si Anděl
.

A právě v tom je největší potíž. Muzeum totiž marně hledá někoho, kdo by dokázal chátrající potravinu zachránit. "Nikdo se do toho nechce pustit, protože není nikdo, kdo by měl se záchranou tak staré potraviny nějakou zkušenost,“ tvrdí Anděl.


Dort prý potřebuje především zakonzervovat a zrestaurovat tak, aby dál nechátral. "Marně hledáme cukráře nebo jiného odborníka, který by to dokázal,“ dodává zástupce ředitele muzea. Jinak totiž hrozí, že Česká republika o svůj potravinářský unikát za několik málo let definitivně přijde.

dv TN.cz