NEJVĚTŠÍ dřevěný lustr na světě!

Na zápis do Guinessovy knihy rekordů aspiruje řezbář Jiří Halouzka z Bruntálska, který z jednoho kusu dřeva vyřezal obrovský dřevěný lustr. Měl by být největší svého druhu na světě.

Obří pětipodlažní, šestiramenný lustr se třiceti svícemi vyřezává Jiří Halouzka už půl roku ve svém ateliéru v Jiříkově u Rýmařova na Bruntálsku.

Lustr Jiří Halouzka vyřezal z dvoutunového dřevěného špalku, přičemž výška hotového lustru přesahuje dva metry, po obvodu má lustr čtyři metry dvacet. “Je vyřezaný z jednoho topolového kmene. Topol má sice mnoho špatných vlastností, ale jednu dobrou, a ta dobrá je tady využitá, a to je váha.

Po vyschnutí tohoto lustru bude vážit jen třicet, maximálně padesát kilogramů, což je o polovinu méně, než kdyby byl třeba z lípy,“ říká řezbář Jiří Halouzka s tím, že váha lustru je zásadní, protože lustr bude viset v desetimetrové výšce uprostřed jeho kostela v Jiříkově.

“Já jsem ten kostel, který pochází z 15. století, získal před dvěma lety od obce, protože už jsem se nemohl dívat na to, jak ho místní omladina devastuje a nikdo se o něj nestará. Tak jsem se pustil do jeho opravy. A protože veškeré vnitřní vybavení je odvezeno, nebo rozkradeno, začal jsem vyrábět nové. Tak mě napadlo, že bych udělal ten dřevěný lustr,“ vypráví Jiří Halouzka, podle něhož jde o největší lustr vyřezaný z jednoho kusu dřeva na světě.

“Jakmile bude úplně dokončen, to znamená vyzdoben a nalakován, požádám o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Pátral jsem pečlivě, zda něco podobného na světě existuje, a nic jsem nenašel, tak si myslím, že je velká šance na zápis,“ říká Jiří Halouzka, který už je držitelem osmi českých rekordů. Vyřezal například deset metrů vysokou a patnáct tun vážící sochu Praděda.

Byl také oceněn certifikátem z Říma za největší betlém na světě, který má přes 250 vyřezávaných figur, a je k vidění v jeho Pradědově galerii.

 

Marek Švidrnoch