Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Největší zlatá evropská mince za 25 milionů je v Praze

Největší zlatá evropská mince - Vídeňský filharmonik - je mimořádně k vidění v Obecním domě v Praze.

Za přísných bezpečnostních opatření dorazila do pražského Obecního domu největší evropská zlatá mince - Vídeňský filharmonik. Na světě je těchto mincí pouze patnáct. Její nominální hodnota je 100 tisíc eur (v přepočtu asi 2,6 milionu korun), reálná cena ale šplhá v přepočtu až k 25 milionům korun.

 

Největší zlatá evropská mince je mimořádně k vidění na devět dní v Praze. “Minci nám zapůjčila národní banka rakouská a ta je vlastníkem jediného exempláře, který neskončil v soukromých rukou,“ ředitel Obecního domu Tomáš Vacek.

 

Do Prahy přicestovala za nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Teď bude oslňovat návštěvníky ve speciální vitríně. Po celou dobu výstavy ji nespustí z očí dvojice strážců.

 

Váží více než 31 kilogramů, je z ryzího zlata

 

“Její průměr je 37 centimetrů a váží více než 31 kilogramů, i přes své rozměry je vyrobená z ryzího zlata, stejně jako tento běžný filharmonik, který si můžou lidé pořídit, byla vyrobena k patnáctiletému výročí ražby vídeňských filharmoniků,“ ředitel Zlaté mince-Numismatika Pavel Trtík.

 

Výstava ale láká i na další klenoty. “Všech exponátů je víc než 1000, celková hodnota přesahuje 50 milionů korun,“ prozradil Trtík.

 

Například na výstavě uvidíte medaili, na které je otisk palce Václava Havla.

 

Vídeňský filharmonik je v Praze vystavený mimořádně a to jenom do příští neděle. Po skončení výstavy se mince vrátí zpět do trezorů rakouské národní banky.

Adam Halmoši TV Nova