Grebeníček umrzl na ulici! Před smrtí už jen chrčel

bezdomovec umrzl u obchodního domu
Zdroj: Mediafax
Poslanec a bývalý šéf českých komunistů Miroslav Grebeníček se ke svému bratranci Janovi nezná, byť je mu prý jeho smrti líto (ilustrační foto)

V noci ze čtvrtka na pátek umrzl na ulici v pražské Michli Jan Grebeníček. Záchranáři ho sice stačili ještě převést do nemocnice, ale tam po hodině zemřel. Jak informuje deník Blesk, jde o vzdáleného bratrance exšéfa komunistů Miroslava Grebeníčka.

Jan Grebeníček jen den před smrtí oslavil šedesáté narozeniny. V jeho případě je ovšem o nějaké oslavě těžké mluvit. Nemocný muž, který už téměř nemohl chodit, přežíval i v současných krutých mrazech pod širým nebem - jen na kusu molitanu a zabalený do hadrů. Alespoň tak ho našli a vyfotili reportéři Blesku pouhý den před smrtí. Choulil se u stěny domu v pražské Michli, nedaleko od domu, kde kdysi bydlel.
 

Před revolucí to byl bohatý a úspěšný muž. Byl vojákem v hodnosti kapitána, vydělával obrovské peníze a cestoval po celém světě. Sloužil například u letectva v Libyi a v Iráku a pracoval i u vojenské kontrarozvědky. O většinu majetku ale podle informací listu prý přišel po rozvodu s manželkou, se kterým se zřejmě nikdy zcela nevyrovnal.
 

V posledních letech už byl jen stínem někdejšího vojáka v dobrém postavení. Zajímalo se o něj už jen pár kamarádů, kteří ho z ulice znali. Jeden z nich ho také krátce před smrtí objevil v zoufalém stavu u stěny domu v michelském parčíku. „Když se dlouho nebudil, říkal jsem si, že už to má za sebou. U něj je to možné každým dnem, spí tady v zimě a navíc má ošklivé bércové vředy,“ řekl Blesku Grebeníčkův kamarád Honza.

ČTĚTE TAKÉ:
ZNECHUCENÍ politického vězně! Když jsem slyšel Grebeníčka, málem mi puklo srdce...

 

Další sled událostí už listu popsal šéf strážníků v Praze 4 René Štýbr: „Před jedenáctou jsme obdrželi oznámení, že v Ohradní ulici sedí muž, který nejeví žádnou aktivitu. Byl silně podchlazený a vydával jen vzdechy. Záchranka ho dopravila do nemocnice.“ Starému a nemocnému muži už pomoci nebylo. Zhruba po hodině v nemocnici zemřel.
 

Deník po jeho smrti kontaktoval rovněž poslance a někdejšího šéfa českých komunistů Miroslava Grebeníčka. Ten ale jakoukoli příbuzenskou vazbu na mrtvého bezdomovce popřel. „Je mi líto každého bezdomovce a zvlášť když v těchto mrazech umírají, ale musím konstatovat, že dotyčná osoba není mým příbuzným. Všechny velmi dobře znám, takže tohle je vyloučeno,“ prohlásil Grebeníček.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Otec týral vězně, přiznal Grebeníček po letech

 

Blesk ovšem s odvoláním na zdroje uvnitř rozsáhlé rodiny Grebeníčků tvrdí, že Jan byl skutečně vzdáleným bratrancem komunistického poslance. Pokrevním poutem s ním byl svázán přes Aloise Grebeníčka, nechvalně proslulého sadistického dozorce v komunistickém vězění. Ten měl spoustu příbuzných a jeden z nich, Jan Grebeníček, žil v Praze. „Tento strýc měl syna Honzu, a to byl s největší pravděpodobností ten pán bez domova,“ uvedla členka rozsáhlého rodu Grebeníčků, který původně pochází z Jalubí na Uherskohraďišťsku.

tn.cz / gar