Netradiční dostihy: místo koní ovládly dráhu slepice

Dostihy slepic a sníh uprostřed června. Takový byl pátý ročník slavností O janské vajíčko.

Malá obec na Děčínsku měla kdysi největší drůbežárnu v České republice, i dnes se tu chovají statisíce slepic. Při slavnostech O janské vajíčko si tak organizátoři vymysleli unikátní podívanou. Jsou tu k vidění slepičí dostihy.


"To se vezmou do ruky větvičky, na start se připraví naše dostihové přebornice a závodník musí slepici jen za pomocí větévky a povzbuzování dostat z bodu A do bodu B. Zvířatům se nesmí ubližovat, to je okamžitá diskvalifikace,“ vysvětluje jeden z organizátorů závodu.


A že je opravdu na co se dívat. Snaží se malí i velcí. Každý dostane na ruku barevnou pásku, stejnou barvu má pak jeho slepice. „Většinou to vypadá tak, že se slípky nechají nahnat skoro až k cíli, ale pak prudce změní směr a zdramatizují závod,“ směje se. Vítěz slepičího dostihu dostal platíčko šesti čerstvých vajec.


Kromě jízdy na koních, čtyřkolkách a vystoupení pravých indiánů udělali v Janské dětem i rodičům největší radost tamní hasiči. Nafoukali totiž dětem speciální pěnu, která vypadala jako sníh a také zanechávala oblečení mokré.


VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Daniela Pilařová TN.cz