NEUVĚŘITELÉ: V pražské Botanické zahradě NAŠLI STOPU DINOSAURA!

Paleontolog Radek Mikuláš objevil v pražské Botanické zahradě stopu dinosaura. Jejíž odlitek se v sobotu v zahradě slavnostně představí veřejnosti.

Stopu paleontolog objevil před rokem. "Před zveřejněním nálezu jsem chtěl ještě projít celou botanickou zahradu, jestli jich neskrývá více.

Můj nález je přirozený odlitek. Je to prošlápnutá stopa, která byla zasypána pískem, ale původní materiál už byl tak tvrdý, že druhý nános stopu nezničil, ale krásně ji konzervoval," uvedl Mikuláš, který dále zkoumal všechna místa vydlážděná pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Démon mezi dinosaury chodil po dvou nohách

Na pravosti stopy se mimo jiné shodli i odborníci z Přírodovědecké fakulty UK. "S pravděpodobností 95 procent jde o další dinosauří stopu. Ta je lépe zachována než první nález," uvedl Martin Košťák z UK.

Dinosauří stopa se nyní vrací na místo nálezu v podobě odlitku, jenž bude v Botanické zahradě slavnostně vsazen na místo nálezu 23. dubna ve 14 hodin. Originál stopy na místě převezme děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš.

"Stopa bude v Botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z Botanické zahrady.

ČTĚTE TAKÉ:
Ženu otravuje řev dinosaurů! Stěžuje si u soudu


Sobotní speciální program zahrady nabídne například možnost odlévání stop, výstavu přesliček a určitých typů jehličnanů, které mohly růst v době, kdy žili dinosauři nebo diskusi s paleontology. "Pokud má doma někdo zajímavý nález, který nedokáže určit, může přijít do zahrady, kde mu odborníci poradí a pravděpodobně i určí, o co se jedná," uvedl Mikuláš.

Projekt s názvem Stopování dinosaura doprovází popularizační akce na stránkách magazínu Meteor, kde bude 23. dubna zveřejněna animovaná rekonstrukce okamžiku vzniku nově objevené dinosauří stopy a zajímavé články o prehistorickém životě Česka.

Mediafax