NEUVĚŘITELNÉ: Na návsi už osm měsíců kotví parník

Už osm měsíců se může vesnička Lesná na Znojemsku chlubit nevídanou atrakcí. Na návsi tam totiž od září stojí třicetimetrová loď.

Parník se v Lesné objevil loni 1. září. Nechala jej tam odstavit policie při převozu na nedalekou Vranovskou přehradu. Majitel totiž neměl od Povodí Moravy povolení ke spuštění lodi na hladinu. Teď už je vše v pořádku a loď prý na místo určení doputuje během několika týdnů. "Povolení jsme vydali a je platné do konce dubna. Majiteli nic nebrání spustit loď na hladinu Vranovské přehrady a zahájit mokré zkoušky," potvrdila tisková mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

 

PODÍVEJTE SE

Reportáž o lodi na návsi v Lesné

 

Na spuštění lodi na vodu se chystá i majitel Martin Balík. Během osmi měsíců na návsi stačil parník zcela zrekonstruovat. "Vyměnilo se kompletní obložení interiéru, podlahy, vnější oděrka, udělaly se nátěry a další drobné opravy," popsal Balík. Loď je prý ve výborném technickém stavu a může vyplout.

 

Loď přivezl z Maďarska

 

Na to se ostatně těší i její budoucí kapitán Jiří Nesiba. Na Vranovské přehradě kormidloval jedenáct let. "Doufám, že se to podaří a opravdu vyplujeme. Po tolika letech," věří kapitán. Byl totiž u toho, když byla na začátku 90. let  lodní doprava na přehradě zakázána a všech pět tehdejších lodí bylo rozprodáno.  Parník, který v Lesné chystají na vyplutí, je totiž stejný, jako lodě, které z přehrady zmizely. Po jedné z nich dokonce dostal i jméno - Dyje. "Sehnal jsem dokonce originální tabulky se jménem lodi," říká Martin Balík.

 

Loď před několika lety koupil v Maďarsku a poté se ní plavil na vodním díle Gabčíkovo na Slovensku. Loni v září ji převezl do Lesné. "Je to hydrobus maďarské výroby a pojme až sto padesát lidí," vysvětluje majitel. Podobné lodi jezdí například na Orlíku, Slapech, Máchově jezeře nebo Dalešické přehradě. Od letošní seozny ji chce Martin Balík vrátit i na Vranovskou přehradu. Bude to už třetí loď na tomto vodním díle, dvě menší tu už několik let provozuje další soukromník.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Dušan Vrbecký