Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 1. 2012

Neuvěřitelné! Nemocnici v Kyjově chybí zaplacená stavba za 28 milionů

V nemocnici v Kyjově chybí celá budova
Zdroj: Mediafax
Tiskový mluvčí nemocnice Tomáš Zdechovský ukazuje, jaké praskliny se nacházejí na stěnách budovy chirurgie kyjovské nemocnice

V nemocnici v Kyjově na Hodonínsku chybí zaplacená přístavba části chirurgického pavilonu za 28 milionů korun. Zjistil to hloubkový audit.

Audit byl vyvolán havarijním stavem centrálních chirurgických pavilonů, řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
 

Neexistující přístavba byla přitom zaplacena. "Nikde v projektové dokumentaci se ale nenašla jediná zmínka o tom, že by někdo chybějící část nástavby odepsal. Stavba je tak zkolaudovaná i s neexistující částí chirurgických pavilonů," konstatoval hejtman.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sestry v nemocnici nikdy nepracovaly, přesto dostávaly výplatu


Krajský úřad poslal auditory ze znaleckého ústavu Statikum do nemocnice poté, kdy se předloni zjistilo, že budova nových chirurgických pavilonů a centrální sterilizace, postavená v letech 1996 - 2000, má velké problémy se statikou. Expertíza prokázala, že nosná konstrukce nesplňovala normy na nosnost a objevily se i trhliny v příčkách. Do projektu navíc nebyly zahrnuty náležité přeložky kyslíku nebo elektroinstalace.


Společnost Metrostav proto během loňského roku musela po reklamaci hejtmanství na své náklady veškeré vady odstranit. Přišlo ji to na několik milionů korun, nemocnici pak musela navíc proplatit další jeden a půl milionu korun jako náhradu škody za stěhování přístrojů a pacientů do zhruba ročního provizoria.


Šlendrián v největší mimobrněnské nemocnici jižní Moravy tím však zdaleka neskončil. "V šoku jsme zírali na výsledek stavebního a ekonomického auditu, který prokázal, že v nemocnici chybí část zaplacené budovy v hodnotě osmadvaceti milionů korun," řekl Hašek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitel nemocnice u soudu, prošustroval prý miliony!


Znalecký ústav totiž prokázal, že oproti uzavřené smlouvě zhotovitel nepostavil jeden ze stavebních prostorů. Projektovanou sedlovou střechu někdo nahradil nadstavbou a vzduchotechnikou. "Zjednodušeně je to totéž, jako když si zaplatíte šestipatrovou budovu a dodají vám a zkolaudují za stejné peníze čtyřpatrovou," řekl hejtman.


Z dokumentů se přitom neví, kdo kontroloval práce. "Smlouva o dílo byla podepsána v roce 1996, stavba ukončena v roce 2000," řekl krajský zdravotní rada Oldřich Ryšavý. Ten zároveň ve čtvrtek přikázal vedení nemocnice, aby okamžitě zajistilo výpovědi nebo vysvětlení od bývalého managementu. V letech, kdy se pavilony stavěly, byl ředitelem nemocnice lékař Petr Hudeček.


Inkriminovaná přístavba slouží jako centrální operační sály. Podle Haška by se na chybějící část budovy nikdy nepřišlo, pokud by nenastaly problémy se statikou. "Při auditu se prokázalo, že nebyly dodrženy normy na nosnost a pak se k všeobecnému šoku provalila chybějící budova," řekl hejtman.


Poté, kdy se podaří zkontaktovat bývalý management nemocnice, se případem začne s nejvyšší pravděpodobností zabývat policie a krajské státní zastupitelství.

maš tn.cz / Mediafax
Reklama