Nevybuchlá puma z války vyhnala z domů 50 lidí

Tři ulice v obci Chuchelná na Opavsku byly ve čtvrtek ráno evakuovány. Mohla za to nevybuchlá letecká puma z druhé světové války.

Bombu našel ve středu po osmé večer místní šedesátiletý muž v ulici Petra Bezruče při výkopových pracích v základech svého domu. Hned zavolal policii.

Pyrotechnik zažehnal nebezpečí ve čtvrtek krátce po jedenácté dopoledne, kdy odpálil roznětku staré pumy z druhé světové války na nedalekém poli. Obal nálože odvezla policie a lidé se konečně mohli vrátit do svých domovů.Bomba byla totiž i po šedesáti letech naprosto funkční a na volném prostranství by měla ničivý účinek až do dvou kilometrů.

"Jde o leteckou pumu o průměru 20 centimetrů, která vyčnívá 60 centimetrů ze země,“ uvedl mluvčí opavské policie René Černohorský ve čtvrtek po půl desáté dopoledne.

Puma vážila 50 kilo a celou polovinu její váhy tvořila výbušnina TNT. Pyrotechnik řešil neobvyklý problém. Bomba měla totiž anglický obal a ruskou roznětku. Neobvyklé složení nálože komlikovalo její rozložení.

 
Kolem pumy hlídkovala v noci policie

K nevybuchlé pumě přijela ještě ve středu večer policie z Kravař a pyrotechnik z Ostravy. Celou noc pak muži zákona hlídkovali kolem nebezpečné nálože a ráno v půl deváté se konečně pustil do práce pyrotechnik, který nechtěl v noci ve tmě s nebezpečnou pumou manipulovat.

Policie evakuovala ve čtvrtek ráno tři přilehlé ulice. Kvůli nebezpečí výbuchu své domovy muselo opustit padesát lidí z patnácti domů. Na místě jsou připraveni hasiči, záchranáři a zaměstnanci plynáren.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sn s přispěním Jiřího Veselého TN.cz