Nový plynovod je o krok blíž. Do Česka poteče plyn Baltem

Plyn, ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Plyn. Ilustrační foto

Největší plynárenský projekt posledních desetiletí by měl být dokončen v roce 2012. V úterý došlo k slavnostnímu napojení Gazely na německý plynovod Nord Stream, který povede po dně Baltského moře.

Nová plynová větev by měla zamezit odříznutí Evropy od dodávek plynu, které způsobují občasné rozmíšky mezi Ruskem a Ukrajinou. Gazela stojí více než deset miliard korun, stát ale za tranzit plynu přes své území vydělá ročně dvě a půl miliardy. Plynovod je totiž projektován jako oboustranný, v případě potřeby může být jeho provoz obrácen, navíc bude na čtyřech místech napojen na českou plynovou soustavu.

 

 

"Gazela vstupuje na české území v Brandově v Krušných horách, opustí ho u Rozvadova. Povede tak napříč Chomutovském, Lounskem a částí Plzeňského kraje. Jeho délka bude 169 kilometrů a je konstruován na tlak 84 atmosfér,“ říká mluvčí společnosti Net4Gas Milan Řepka. "Plynovod přepraví ročně až 30 miliard metrů krychlových plynu.“

 

 

Všechny tři plynovody nové větvě se v současnosti staví. "Ten plynovod, který se klade na dno Baltského moře, ale i plynovod Opal nebo Gazela, by měly být na podzim roku 2012 plně funkční,“ dodává Karel Luner, projektový manažer plynovodu Gazela.

Daniela Pilařová