Obraz Svatá Cecílie bude vystaven v Národní galerii

Svatá Cecílie
Zdroj: Mediafax

Monumentální dílo Svatá Cecílie od Vojtěcha Hynaise opustilo po více než sto letech historickou pracovnu ředitele Národního divadla.

Obraz od Vojtěcha Hynaise se stěhuje do Národní galerie.  Výstavu Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo se uskuteční u příležitosti 400. výročí narození Karla Škréty. Výstava zaměřená na dobu českého a středoevropského barokního umění, se uskuteční od 26. listopadu 2010 do 10. dubna 2011 v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně.


"Než obraz vystavíme, budeme ho asi dva měsíce restaurovat. Nejdříve si musíme prohlédnout, jestli na díle není malba příliš uvolněná, kdyby byla, museli bychom ji nejdříve upevnit. V rámci čistění bude sejmut lak, protože dříve se v pracovně ředitele asi kouřilo a na obrazu je usazený dehet. Poté musíme poškozená místa vytmelit, vyretušovat a začistit. V závěru proběhne konečné přelakování," řekl restaurátor Petr Kutan. Svatá Cecílie ale podle něj není příliš poškozená a jedná se pouze o údržbu.


PODÍVEJTE SE NA VIDEO:
Otáčivé hlediště z Českého Krumlova nezmizíObraz Svatá Cecílie byl vytvořen jako dekorace pro operu českého skladatele Karla Bendla. Třítaktová komická opera, pojmenovaná po malíři Karel Škréta, měla premiéru 11. prosince 1883 v Národním divadle. Libreto napsala Eliška Krásnohorská podle stejnojmenné veselohry A. V. Svobody-Navarovského. Ústřední postavou této hry je právě Škréta, který maluje obraz podle své lásky Veroniky. I přesto, že má šanci uprchnout před zatčením, neudělá to a dokončuje svůj obraz. V momentě, kdy je zatýkán, na rozloučenou s klášterem, kde malba vzniká, odhaluje své dokončené dílo obraz svaté Cecílie hrající na varhany. Všichni jsou dojati jeho krásou, podmaršál odpouští Škrétovi trest a zasnubuje jej s Veronikou. V nadšeném obdivu provolávají všichni slávu umělci a jeho dílu.

 

 

mne tn.cz / Mediafax