Obří požár v Chropyni je POD KONTROLOU! 2 hasiči jsou ZRANĚNÍ!

Dva zraněné hasiče musela odvézt během pátku záchranka do nemocnice, oba hasiči se zranili během hašení obrovského požáru výrobny a skladů plastů v býalém areálu Technoplast v Chropyni na Kroměřížsku. Po celodenním boji je už požár pod kontrolou.

Nejprve se zranil dobrovolný hasič z Chropyně, a to v oblasti kolene. Záchranka ho podle mluvčího krajských záchranářů odvezla na chirurgii do nemocnice v Kroměříži. Přibližně v 17.30 hodin odjížděla z hořícího areálu další sanitka. Tentokrát byl zraněn dobrovolný hasič z Němčic, při zásahu si poranil oko.

Rozlehlá výrobna a sklady plastů začaly hořet asi v jednu hodinu v noci. Hasiči vyhlásili nejvyšší, tedy mimořádný stupeň požárního poplachu. Ve skladu bylo uskladněných 1300 až 1500 tun plastů.

ČTĚTE TAKÉ:
EVAKUACE! CHEMICKÝ POPLACH! V Chropyni HOŘÍ sklad plastu!


Požár si v pátečních odpoledních hodinách vyžádal také evakuaci těch obyvatel Chropyně, které ohrožuje mohutný požár výrobny plastů. O evakuaci asi dvou set obyvatel rozhodl velitel hasičů. "Koncentrace škodlivin ve vzduchu sice není kritická. Už nyní je ale jasné, že požár se nám nepodaří zlikvidovat jen tak a dlouhodobý pobyt v oblasti zamořené dýmem by mohl být pro obyvatele okolních domů zdraví škodlivé," vysvětlil Mitáček.Lidé mohli odjet buď ke svým známým či příbuzným, nebo mohli najít azyl v tělocvičně místní sokolovny. Evakuace obyvatel se týkala tří chropyňských ulic, a to Hrady, Dráhy a Františkov. "Do tělocvičny nakonec zamířilo asi 20 obyvatel, ostatní odjeli ke známým. Policisté, kteří nad evakuací dohlížejí, se v okolí hořícího areálu musejí pohybovat v plynových maskách," poznamenala policejní mluvčí Jana Bartíková.

Krizový štáb nakonec rozhodl, že evakuace potrvá minimálně do soboty. Lidé, kteří našli dočasný azyl v sokolovně, budou rozvezeni do náhradních ubytovacích prostor v Kroměříži. Nocovat budou na internátu Střední školy hotelové a služeb v Pavlákově ulici.

NA VIDEO SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:Požár se podařilo lokalizovat kolem 18. hodiny a oheň se tak už dál nerozšiřuje. Přestože příčina požáru zatím stále není známa, podle svědků začalo hořet v místech, kde byl uskladněný materiál. "Vyšetřovatel vyslechl zaměstnance a ti se shodli, že požár nevznikl v žádné z místností, kde byly stroje. Jestli to tak skutečně bylo, se ukáže později. Místo totiž stále není možné ohledat. Požár narušil i statiku některých budov, části domů se i zřítily a hasiči se nemohou dostat dovnitř. I proto jsou hasební práce tak zdlouhavé, plameny se snažíme krotit jen z venku. Vstup do objektů by totiž byl krajně nebezpečný," řekl Mitáček.

Hasební práce komplikovalo po celý den hned několik faktorů. Jednak foukal silný vítr, jednak požár zachvátil místnost s čerpadly a vypadla tak celá hydrantová síť a jednak se ozvala společnost Vodovody a kanalizace s tím, že čistírna odpadních vod už nestíhá filtrovat vodu z hašení, která je plná chemických látek. Hasiči proto museli omezit účinnější hašení pěnou, protože by jinak hrozila ekologická havárie.

NA VIDEO SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:V době, kdy požár vypukl, bylo v objektu několik zaměstnanců na noční službě. Před plameny se ale stačili včas dostat ven. Požár se postupně rozšířil a zasáhl budovy v 250 metrů široké oblasti. Na pomoc přiletěl i vrtulník s hasicím vakem. "Už nyní je takřka jisté, že požár bude mít likvidační následky a škoda se bude počítat pravděpodobně v desítkách milionů korun," poznamenal Mitáček.

S požárem bojuje přes 40 jednotek hasičů, tedy asi 130 hasičů, pomáhá jim kolem 60 hasičských vozů. Hasičům ze Zlínského kraje přijeli pomoci i kolegové z Olomouckého a Jihomoravského kraje. Z ohně odlétají nebezpečné žhavé částice, které zapalují také okolní trávu a ohrožují i nedaleký soukromý statek. Hasiči proto musejí dohlížet i na okolní nemovitosti.

Na místě jsou i policisté, kteří zajišťují, aby se k nebezpečnému požářišti nikdo nepovolaný nedostal. Omezená je i doprava. I když se pracovníci noční směny stačili včas evakuovat, jistota, že v objektu někdo nezůstal, zatím podle Bartíkové není. "To budeme s jistotou vědět až v okamžiku, kdy objekty prohledáme," uzavřela Bartíková.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax