Ochrnutý muž roku Zach: studuje, moderuje a předává autobusy pro vozíčkáře

Ochrnutý muž roku 2009 Martin Zach bojuje s osudem všemi způsoby. V Jihlavě si odbyl moderátorskou premiéru.

Martin Zach měl narýsovanou skvělou budocnost. V roce 2009 vyhrál soutěž muž roku a nabídky se jen hrnuly. Jenomže slibně se rozvíjející kariéru pouhý den po triumfu krutě uťalo vážné zranění. Zach si při skoku do vody poranil páteř a ochrnul.

 

PODÍVEJTE SE

Reportáž o úrazu Martina Zacha

 

Dnes, více než rok po úrazu, už je ale zase plný energie. Začal studovat, pracuje a nově zkouší i moderovat. Premiéru si odbyl v Jihlavě, kde moderoval předávání sedmnácti linkových autobusů vybavených speciálním výtahem pro vozíčkáře. "Mám pořád co dělat, je toho hodně, co bych chtěl vyzkoušet. Jsem zdravý, rehabilituji, tak dělám nové věci," říká optimisticky naladěný Zach.

 

Před nedávnem začal studovat fyzioterapii a zkouší i jiné projekty. A samozřejmě pomáhá lidem s podobným postižením. Speciální výtah v autobuse proto vyzkoušel jako jeden z prvních. "Je to skvělá věc, takové autobusy by měly být v každém městě. Ty nízkopodlažní totiž pořád mají nájezd do kopečka, kdežto tady najedete na rovině a vyveze vás to až nahoru," pochvaloval si Zach.

 

Autobusy pro invalidy i maminky

 

Flotilu pětatřiceti autobusů pořídila pro cestující v kraji Vysočina místní dopravní firma ICOM transport. "Chceme tím ulehčit cestování vozíčkářům, ale třeba i maminkám s kočárky. Letos jde do provozu prvních sedmnáct autobusů, příští rok zbylých osmnáct. Budou jezdit po celém kraji a nyní jednáme o tom, aby linky, na nichž je chceme nasazovat, byly označeny i v jízdním řádu," řekl majitel firmy Zdeněk Kratochvíl. 

 

Vysočina je jediným krajem v republice, kde podobně vybavené autobusy budou jezdit v takovém množství. Takto velkou zakázku určenou pro invalidy totiž zatím žádná jiná dopravní společnost v republice nezrealizovala.

 

Plošina ve schodu

 

Unikátní plošina je schovaná ve schodu autobusu, během pár sekund se ale vysune ven před vůz. Řidič pak jednoduchým ovladačem vyveze cestujícího do vozu a plošinu znovu "uklidí" do schodu. "Je to velmi pohodlné," potvrzuje Zach. Sám prý ale dává přednost autu. "Autobusem jsem nejezdil ani před úrazem a nebudu jezdit ani teď. Pořídil jsem si auto. Ale invalidům tahle věc může hodně usnadnit život," dodal. 

 

Dušan Vrbecký