Gorilí mládě matce nevrátíme, říká ředitel zoo Bobek

Gorila
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Hostem ON-LINE rozhovoru na webu tn.cz byl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. V zoo se v úterý narodilo gorilí mládě, ale jeho matka ho odmítla zatím příjmout. Jak ho chce zoo zachránit?

Samice gorily nížinné Bikira v úterní podvečer přivedla na svět mládě. Radost ošetřovatelů však dlouho netrvala. Téměř vzápětí ji vystřídala starost, co s mládětem bude.

 

"Nejdůležitejší je, aby mládě přežilo a aby z něj vyrostla plnohodnotná gorila, nikoli domácí mazlíček. Tomu musíme podřídit všechny naše další úvahy. A základním předpokladem je, aby bylo zapojováno do skupiny, ve které bude jeho potenciální adoptivní rodič. Až v druhé řadě je v tomto případě přínos v podobě získání nových zkušeností a podobně," napsal ředitel zoo Bobek v jedné ze svých odpovědí.

 

PSALI JSME:

BOJ O ŽIVOT: Mládě gorily zůstává v inkubátoru


Rozhovor

 

Matka se odmítla o mládě starat, proto ho ošetřovatelé dali do inkubátoru, kde je stále. Pokus o přiložení mláděte k Bikiře byl zrušen, protože mládě má problémy s termoregulací. "O připojení k Bikiře se již téměř jistě nepokusíme. Jde o to, že mládě velice rychle vychládá a i kdyby si ho Bikira vzala k sobě, velice brzo by přestalo aktivovat a Bikira se svým oslabeným mateřským pudem by jej odložila. To by pro mládě znamenalo enormní riziko," vysvětlil Bobek v jedné ze svých dalších odpovědí.

 

Podívejte se na reportáž o narození gorilího mláděte:

 

TN.cz