Opavští provazochodci přešli sedmdesát metrů po laně

Neuvěřitelné kousky zvládají tzv. slacklineři, neboli provazochodci z Opavy. Dřepy, lehy, sedy, skoky – to vše umějí na laně napnutém mezi stromy. Největší výzvou je však chůze po laně dlouhém sedmdesát metrů!

Málokdo slovo „slacklining“ vůbec někdy slyšel, natož aby vyznavače tohoto u nás nového sportu viděl v akci. Komu se to však poštěstí, nestačí se divit. Stačí napnout speciální popruh kdekoli mezi dva stromy, a začnou se dít věci. “Jakmile se člověk naučit udržet na laně základní rovnováhu, a zjistí, že to jde, začne přidávat další a další kroky, pak zkouší otočky, sedy, lehy, dlouhé lajny. Prostě zkouší pořád nové věci,“ říká Radek Pekař z opavského klubu Absinth Slackers s tím, že slacklining se do Česka dostal před několika lety z USA.


“Tento sport vznikl v sedmdesátých letech v Yosemitském národním parku, když si horolezci krátili čekání na dobré počasí tím, že balancovali na řetězech u parkoviště. A postupně se z toho vyvinul sport,“ říká Radek Pekař, který se svými kamarády trénuje zpravidla v městských sadech v Opavě. Právě tam se snaží krom nových triků stále prodlužovat i vzdálenosti, které po napnutém laně překonají.


V neděli se několika z nich podařilo přejít více než sedmdesátimetrovou vzdálenost! “Je to úžasné, protože tenhle sport člověku úplně vyčistí hlavu. Jednak musí zapojit všechny svaly, ale hlavně se musí absolutně koncentrovat, aby udržel rovnováhu. Jakmile začne myslet na něco jiného, než na lano, okamžitě spadne,“ usmívá se Radek Pekař, podle něhož se teď členové jejich klubu pilně připravují na léto, kdy budou zkoušet chodit na „highline“, tedy na laně napnutém ve výšce mezi skalami, a také na laně napnutém nad vodní hladinou.
 

Marek Švidrnoch