Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

OPENCARD: Další PRŮŠVIH, zase hrozí milionová pokuta!

Opencard. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Opencard je protipravní, rozhodl ÚOOÚ (ilustrační foto).

Úřad na ochranu osobních údajů uznal, že projekt Opencard je protiprávní. Magistrát tak možná bude muset zaplatit pokutu až 5 milionů.

Pražský magistrát bude muset možná zaplatit pokutu až pět milionů korun za opencard. Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž uznal, že projekt Opencard je protiprávní, píší středeční Hospodářské noviny (HN).


Úřad vydal své rozhodnutí v úterý. Podle informací HN v projektu Opencard shledal zejména dvě závažná pochybení. Při vydávání karty Pražana lidem úředníci nevysvětlili dostatečně jasně, co se bude dít s jejich osobními údaji, které v žádosti o kartu uvádějí. A také jim nezdůraznili, že si mohou pořídit anonymní kartu, uvedl ÚOOÚ.


ČTĚTE TAKÉ:

BEZ OPENCARD SE NEOBEJDETE! Papírové kupony v Praze končí

 

"Jde o porušení zákona o ochraně osobních údajů, za což hrozí pokuta až pět milionů korun. Konečnou výši určí náš správní odbor. Přihlížet se bude i k množství poškozených," uvedla pro HN mluvčí úřadu Hana Štěpánková.


Není vyloučeno, že lidé teď mohou Prahu zažalovat a pravděpodobně budou úspěšní, řekla pro HN právnička z Ligy lidských práv.


"Před rozběhnutím projektu jsme distribuovali velké množství tiskových zpráv či informačních brožur. Tvrdit, že lidé nevěděli o anonymní kartě, je diplomaticky řečeno zavádějící," konstatoval tiskový mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný. Připustil, že ÚOOÚ shledal určité nesrovnalosti, ale jeho stanovisko obdržel magistrát teprve v úterý, proto neměl adekvátní množství času k tomu, aby zprávu detailně prostudoval a rozhodl se k dalším krokům. "O všem budeme informovat," dodal Opatrný.


Anonymní karta stojí 200 korun. Kartu s údaji vydává pražský magistrát zdarma, ta ale s sebou nese řadu nevýhod. Například si z ní magistrát může strhávat peníze za pokuty nebo ji může zablokovat správcovská firma Haguess.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ŠÍLENÉ FRONTY na Opencard stát nemusíte. Víme, jak na to!

 

Kartu Pražana vlastní přes půl milionu lidí. Funguje v současné době jako tramvajenka, průkaz do knihovny nebo je možné jejím prostřednictvím platit parkování. Nabídku karty rozšířil od 1. dubna balíček slev, do zoologické a botanické zahrady nebo například do divadel. Do programu slev se zapojily také soukromé podniky.
 

 

tn.cz / Mediafax