Organizované skupiny KRADOU včely ve velkém. NA ZAKÁZKU!

Krádeže celých úlů i se včelami se nebývalým tempem začínají rozmáhat v celé republice. Například na Bruntálsku přišli za posledních čtrnáct dnů dva včelaři o téměř celý chov. Podle nich jde o krádeže na zakázku!

“Je to svinstvo, že se včely kradou. Máme silné podezření, že se včelstva kradou na objednávku, a odvážejí se daleko odsud, protože my máme úly poznačené a velmi lehce bychom identifikovali, že jde o náš majetek,“ říká prezident Cechu profesionálních včelařů Jan Kolomý ze Starého Města u Bruntálu, kterému jen za loňský rok ukradli zloději včely za sto tisíc korun!
 

PSALI JSME:

Neznámý zloděj ukradl ve Strakonicích včelstva za 20 tisíc korun
 

“Tyhle krádeže včelstev se dějí po celé republice, a teď to graduje, zřejmě má na to vliv i úbytek včelstev kvůli včelích nemocí. Včel razantně ubylo a někteří rádoby včelaři si těmito krádežemi chtějí rychle doplnit stavy. Včely se nikdy tak nekradly jako teď. Dokonce se vyskytli i zloději specialisté, kteří prohlédli včelstvo, vybrali si včelí matku s plodem a zbytek nechali v úlu,“ potvrzuje také jednatel okresní organizace Českého svazu včelařů Bruntál Václav Hruška. “Jen v naší organizaci jsme za poslední dva týdny zaznamenali dvě krádeže včelstev. Pro včelaře je ale krádež včelstva hlavně psychická újma, protože se o to roky stará, a pak mu zbudou oči pro pláč a může začínat znova,“ říká Václav Hruška.


První krádež včel se odehrála v Miloticích nad Opavou poblíž Bruntálu, kde místnímu včelaři zmizelo sedm úlů se včelstvy v hodnotě několika desítek tisíc korun. A o podstatnou část svého chovu přišel před několika dny i Jaroslav Černobila ze Světlé Hory na Bruntálsku. Zloději mu ukradli osm úlů i se včelami. “Museli to být zkušení zloději, protože vzali jen to nejlepší, co jsem tady měl, je to neskutečné, co se teď děje. Já včelařím čtyřicet let, ale nikdy mi včely neukradli. Až teď,“ kroutí nešťastně hlavou Jaroslav Černobila s tím, že škodu vyčíslil na bezmála padesát tisíc korun. “Já jsem vypsal i odměnu ve výši deseti tisíc korun pro nálezce mých úlů. Pokud by se mi skutečně vrátily, dám nálezci i tolik medu, kolik sní za celý rok,“ dodává Černobila, který teď musí s chovem včel začínat prakticky od nuly.


Krádežemi včelstev se zabývá i policie. Pokud budou pachatelé těchto krádeží dopadeni, hrozí jim trest ve výši až dvou let odnětí svobody.
 

Marek Švidrnoch