Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ostraváci mají UTRUM! Doprava ZDARMA při smogu UŽ NEBUDE! Bylo to MOC DRAHÉ!

Ostrava už nemá peníze na to, aby v době smogových situací nabídla občanům městskou hromadnou dopravu zdarma. Opatření přijaté zastupitelstvem loni v prosinci přišlo město celkem na 22 milionů korun, zaznělo ve středu na jednání ostravských zastupitelů.

"To opatření by bylo účinné, kdyby se k němu připojila další města znečištěného regionu a také Moravskoslezský kraj. Bohužel aktuální nedostatek financí už nám nedovolí ho dále uplatňovat," uvedl primátor Petr Kajnar (ČSSD).


"Město potřebuje navíc sedm milionů korun na naftu pro dopravní podnik, která už není dotovaná. Jiná města to řešila zdražením jízdného, ostravští radní na zvýšené výdaje chtějí prostředky získat z rezerv, které dříve použili na bezplatnou dopravu v době smogu," vysvětlila mluvčí města Andrea Vojkovská.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Smog dusí Ostravsko. MHD je ZDARMA!


Zastupitelé proto nakonec bezplatnou městskou hromadnou dopravu, která měla v době smogových situací snížit počet osobních aut ve městě, zrušili.


Podle vyhodnocení dopadu zavedení městské hromadné dopravy zdarma v době smogu, které dělala společnost Koordinátor ODIS ve spolupráci s odborem dopravy magistrátu Ostravy, se počet automobilů během smogových situací snížil denně v průměru asi o tři tisíce. Opoziční Hnutí Ostravak, které od začátku s opatřením nesouhlasilo, argumentuje tím, že v době smogové situace se celkově venku pohybuje méně lidí a naměřené snížení počtu aut je tedy relativní. Hromadná doprava zdarma je proto podle něj příliš drahá na to, jaký výsledek přináší.


Komunisté, kteří jsou také v opozici, na druhou stranu sice podpořili návrh zrušit bezplatnou hromadnou dopravu v době smogu, ale myšlenku podpořili s tím, že by se k ní město mělo v budoucnu vrátit.

 

NAPSALI JSME:

Ostravu trápí SMOG! MHD se městu prodražuje


Primátor Kajnar očekává, že širší systém ochrany města v době smogových situací zavede nová pracovní skupina ministerstva životního prostředí, která má řešit ekologickou situaci v Moravskoslezském kraji. Využije k tomu i nový zákon o ochraně ovzduší.


Čtyřem dopravcům, kteří v Ostravě městskou hromadnou dopravu zajišťují a jimiž jsou Veolia transport Morava, TQM-holding, Radovan Maixner a Dopravní podnik Ostrava a.s., město v době smogových situací ze svého rozpočtu hradilo dohromady přes 1 milion korun denně jako náhradu za ušlý zisk.


Poprvé jezdila městská hromadná doprava v Ostravě zdarma v době smogu loni 22. prosince. Stav regulace kvůli smogové situaci od vyhlášení vyhlášky o bezplatné přepravě trval 22 dní.

Mediafax/tn.cz