OZVĚNY LIDICKÉ NOCI uvidí diváci festivalu Devět bran! Nebude chybět Motl

Stanislav Motl o festivalu Devět bran
Zdroj: Mediafax
Stanislav Motl

Hlavním tématem festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran je francouzská židovská kultura. Na zahajovacím ceremoniálu byla předána cena Grand Prix - Křišťálová menora za přínos židovské kultuře, kterou získal in memoriam Arnošt Lustig.

V pondělí (20. června) se v rámci festivalu představení izraelské divadlo Nephesh. Programu se zúčastní i izraelský velvyslanec s manželkou a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU NAJDETE ZDE:

PROGRAM:


21.6.2011 - úterý
projekce filmu Stanislava Motla - Ozvěny lidické noci
14:30 hod kino MAT, Karlovo náměstí v Praze
17:00 hod Rock Café Kino, Národní 20, Praha 1 (přidaná projekce pro velký zájem o film)
Obou projekcí se zúčastní autor Stanislav Motl. Po promítání je připravena s tvůrci filmu diskuse s diváky.

OZVĚNY LIDICKÉ NOCI

(Dokumentární film – 56 minut)
Jaké byly skutečné osudy muže, který přežil lidickou tragédii, protože zabil svého syna? Co s ním bylo po válce a jak vlastně zemřel? Co o celém jeho případu vypovídá vyšetřovací spis? Kdo vlastně zavinil vyhlazení Lidic a proč jeho láska k utajované milence byla prokletá? Proč letci z Lidic, Josef Horák a Josef Stříbrný, nemohli a nesměli po válce v Lidicích žít? Proč si krásná dívka vzala – 13 let po válce – dobrovolně život a co měla společného s Lidicemi?

PSALI JSME TAKÉ:
FESTIVAL Devět bran začíná! Vzpomíná na Lustiga. KOMPLETNÍ PROGRAM


To jsou pouze některé z otázek, na které ve filmu Ozvěny lidické noci hledá odpověď Stanislav Motl. Vychází z autentických archivních materiálů, které hledal nejenom v České republice, ale také v zahraničí. Vzhledem k tomu, že své televizní reportáže na dané téma natáčel již v průběhu devadesátých let, podařilo se mu uchovat vzpomínky několika klíčových pamětníků, kteří už nejsou mezi námi.

Tento film je ve formě DVD součástí knihy Cesty za oponu Času 2 – Ozvěny lidické noci, která vychází v letošním roce k výročí lidických událostí. Kniha má podtitul Archivy, zapomenuté příběhy a pátrání po vinících, a věnuje se dalším málo známým příběhům z Lidic, ale i z Ležáků a dalších míst, kde v době druhé světové války hořely – ohně smrti.

Námět a scénář: Stanislav Motl, komentář čte: Ladislav Mrkvička, kamera Tomáš Svoboda, zvuk Otto Chlpek, Libor Dušek, režie Pavel Dražan.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

TN.cz