Po povodních zůstali bez domova. Škody až 8,5 miliardy

Rodina z Kunína měla na svůj dům hypotéku, teď ho musí nechat strhnout. V obci nejsou jediní, radnice zatím pomoct neumí.

Měsíc rodina Kuběnových z Kunína na Novojičínsku doufala, že se jim podaří dům po povodni opravit. Minulý týden se od statika dozvěděli, že jejich dům musí být stržen. Z Kuběnových se tak před čtyřmi dny stali bezdomovci, a navíc jim zbyly jen dluhy a oči pro pláč. Dům v Kuníně totiž neměli pojištěný a nedostanou za něj nic.
 

Jak povodně v Čechách a na Moravě řádily si můžete přečíst v tomto článku.


"My jsme jej pojistit samozřejmě chtěli, ale pojišťovna to stále odmítala, protože dům stál v záplavové oblasti,“ říká nešťastně Zdeněk Kuběna. Pojišťovák je navštívil naposledy dva dny před povodní. Znovu se měl stavit další týden.
 

"Jenže přišla voda a zničila všechno, i náš život,“ říká nešťastně Kuběna s tím, že dům rekonstruovali a chtěli synovi na patře vybudovat vlastní bydlení. "Vrazili jsme do toho spoustu peněz, a nezbylo nám nic, je to hrozné,“ kroutí hlavou Kuběna.

 

Situace bezprostředně po povodni přitom nevypadala tak hrozivě. "Vrátili jsme se, pracovali jsme na domě, všechno jsme dali do pořádku a udělali ho zase obyvatelným. Statik přišel až minulý týden v úterý a řekl, že máme dům vyklidit,“ říká se slzami v očích Miroslava Kuběnová, která teď i s manželem bydlí u své šéfky z práce, jde však jen o přechodné řešení.


Peníze zřejmě nezískají, ani kdyby chtěli pozemek prodat. "Kdo by to koupil? Co s ním mám dělat? Udělat tady půjčovnu loděk?“ zoufá si Zdeněk Kuběna, který pracuje v zemědělství a na nové úvěry peníze nemá. "Můžeme spoléhat jen na to, že se obci podaří postavit povodňové domky. Žádnou jinou možnost nemáme. Rodiče byli taky vyplaveni,“ dodává Miroslava Kuběnová.
 

Starostka Kunína Dagmar Novosadová zatím nemůže rodině Kuběnových nabídnout žádnou variantu. "Mluví se o finanční pomoci státu na nájemné povodňové bydlení, tak doufám, že vláda dodrží, co slíbila, a že našim lidem pomůže,“ říká Novosadová, podle níž je Kunín jednou z nejpostiženějších obcí, které letošní povodeň zasáhla.


Bez střechy nad hlavou se ocitla i další kunínská rodina - Randusovi. Ti nyní bydlí v šatně místní školy. Obývají tři místnosti a k dispozici mají i malou kuchyňku, sprchy a pračku. Jejich příběh si můžete přečíst TADY.

"Včera jsem konečně získala údaje o škodách v naší obci, zatím dosáhly 110 milionů korun. Škody na nemovitém majetku obyvatel jsou vyčísleny na 62 milionů, teď ještě dosčítáváme majetek podnikatelů, takže ani to nejsou konečná čísla. Kunín bohužel zůstal stranou zájmu médií, i když jsme byli zasaženi mnohem více, než jiné obce, a proto ani nemáme k dispozici tolik finančních prostředků, kolik mají třeba jinde,“ dodává starostka.


Postiženým povodněmi můžete přispět i vy, podrobnosti TADY.

 

Nadějí jsou povodňové domky


Letošní povodně způsobily škody téměř za 8,5 miliardy korun. Jen v Moravskoslezském kraji byly škody vyčísleny na 3,089 miliardy korun, oznámil hejtman Jaroslav Palas. Nejpostiženějším okresem je Novojičínsko, kde byly škody vyčísleny na 1,3 miliardy korun.
 

Ze všeho nejdříve se musí podle hejtmana vyřešit bydlení pro lidi, kteří přišli při povodni o střechu nad hlavou. "Jednáme s ministerstvem pro místní rozvoj. Chceme iniciovat výstavbu povodňových domků,“ řekl hejtman.
 

Ve třech obcích by mělo vyrůst asi třicet nových domků. Pokud bude program schválen, měly by se na jejich výstavbě podílet kraj i stát. Hejtman chce pro spolupráci oslovit i humanitární organizace.
 

Bilance povodní

 

Povodně, které připravily o život v celém Česku 14 lidí, začaly právě na severu Moravy a postupně ve větší či menší míře postihly i další regiony - Olomoucký, Jihočeský a Zlínský kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.
 

Jen v Olomouckém kraji způsobily škodu bezmála 3,7 miliardy korun, což je nejvíce z celého Česka. Škody za více než miliardu korun velká voda způsobila v Jihočeském kraji. Zástupci Ústeckého kraje napočítali škody za 574 milionů korun, Libereckého kraje 55 milionů korun a Zlínského 92 milionů korun. Škody v kraji Vysočina dosud nebyly vyčísleny.
 

Marek Švidrnoch TN.cz