Pod fotbalovým hřištěm našli pohřebiště

Nevídaný poklad objevili archeologové pod bývalým fotbalovým hřištěm v Dětkovicích na Prostějovsku.

Našli tam nečekaně rozsáhlé pohřebiště z desátého století. Průzkum tam probíhá kvůli chystané výstavbě domů.

 

Středověké pohřebiště by podle některých odhadů mělo obsahovat až 200 hrobů. Tím se řadí mezi největší u nás a možná i ve střední Evropě.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ POD TITULKEM ČLÁNKU.

 

Zajímavé je i z jiného důvodu. "Velmi podstatnými nálezy jsou zpracované polodrahokamy, které se v až takovém masovém měřítku v kontextu pohřebišť mladší doby hradištní nevyskytují,“ říká archeolog Pavel Fojtík.

 

Všechny tyto kameny jako křišťál, karneol nebo ametyst se navíc dodnes objevují v lidovém léčitelství jako takzvané měsíční kameny.

 

Naleziště je zajímavé také tím, že zde bylo pohřbeno velké množství dětí.

 

Dětkovice u Prostějova se nachází na známé Jantarové stezce, která kdysi propojovala pobřeží Baltu a jih Evropy. Díky nálezu hrobů je teď nově možné historii obce datovat až do desátého století.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Postavili si dům na starém hřbitově

 

"Jsme hrdí na to, že obec má daleko delší tradici, než se cituje v prvních písemných zmínkách,“ říká starosta Dětkovic Josef Hýbl.

 

Odborníci přepokládají, že si odkrytí celého pohřebiště vyžádá ještě minimálně 2 měsíce usilovné práce. V hrobech už byly mimo jiné objeveny také šperky a mince. Další poklady tak na archeology zcela jistě teprve čekají.

Tomáš Petržela tn.cz / TV Nova