Pohřeb Jana Jílka: Míša pro slzy málem nedokončila proslov

Pohřeb Jana Jílka - 5
Zdroj: Mediafax

Rozloučení s dramatikem, spisovatelem a scenáristou Janem Jílkem (†77) se uskutečnilo ve středu odpoledne v pražském krematoriu Motol. Smutečního proslovu se ujala dcera scenáristy Michaela Jílková.

"Milý tatínku, budu ti oporou na poslední cestě. Děkuji za to, jak jsi mě vychoval, učil jsi mě být silnou a nenechat se ničím zlomit. Učil jsi mě, že v nejtěžších životních situacích musím zvednout hlavu a jít dál. To je cesta k lepšímu osudu," řekla Jílková, které tekly slzy a zrazoval ji hlas.
 


 

Dodala, že její otec byl báječným člověkem a pohádkovým dědečkem pro svá vnoučata. "Tatínek byl vždy laskavý, trpělivý, naslouchal svému okolí, byl silný, obdivuhodný, pracovitý, nikdy se nevzdával a spoléhal sám na sebe," uvedla.
 


 

Rakev zdobily smuteční věnce od Míši, od vdovy Věry, či od Míšiných dětí Jakuba a Marušky, které rovněž pro dědečka plakaly.
 

Rozloučit se přišli i herec Luděk Munzar, režisér Frantiišek Filip nebo spisovatel Zdeněk Mahler.
 

 


 

Český dramatik, spisovatel, scenárista a herec Jan Jílek se narodil 24. listopadu roku 1933. Nejprve se vyučil soustružníkem, teprve poté studoval na pražské DAMU, absolvoval v roce 1955. Působil v Divadle Jiřího Wolkera v Praze a od roku 1960 pracoval jako scenárista u Československého státního filmu, později i v Československé televizi.
 

Na svém kontě má řadu televizních inscenací a pohádek, například pohádky Kulihrášek a zakletá princezna (1995), O sirotkovi z Radhoště (1996) nebo O Ječmínkovi (2003). Z televizních inscenací si diváci mohou pamatovat například Láska jako trám (1967), Holka modrooká (1976), Křídlovka pro Majoránka (1981) nebo Tanec kolem zlatého vejce (1997).
 

Jan Jílek zemřel 6. října ve věku 77 let po dlouhém boji s rakovinou.
 

tn.cz / Mediafax