Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.5. 2010 14:07

Pokuta pro Liberec. Zaplatí tři miliony za chyby s odpady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil jednu z nejvyšších pokut za veřejné zakázky městu Liberec.

Jak ÚOHS sdělil, pokuta byla udělena za pochybení v miliardovém tendru na zajišťování služeb v oblasti nakládání s odpady.
 

Liberec podle ÚOHS porušil zásadu zákazu diskriminace, když v zadávací dokumentaci stanovil požadavek na předložení rozhodnutí o udělení souhlasu Libereckého kraje k provozování sběrného dvora.
 

"Uvedený požadavek neměl žádný praktický význam pro plnění veřejné zakázky," sdělil předseda ÚOHS Petr Rafaj s tím, že tímto požadavkem se zúžil okruh dodavatelů, a to pouze na ty subjekty, které už mají souhlas k provozování zařízení, resp. už takové zařízení v Liberci provozují.
 

ĆTĚTE TAKÉ:
Soud zrušil pokutu 81,7 milionu Kč bývalému Telecomu

 

Liberec také podle úřadu diskriminoval firmy, které v době vypsání výběrového řízení v Liberci neměly své provozovny (sběrný dvůr, administrativní budova), avšak byly by je schopni pro plnění zakázky zajistit. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo rovněž omezení soutěžního prostředí," konstatoval Rafaj.
 

V konečném důsledku byly pro nesplnění diskriminačních podmínek vyloučeni AVE odpadové hospodářství a společnost SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než vybraná nabídka společnosti .A.S.A Liberec.
 

"Uvedené správní řízení bylo zahájeno z vlastního podnětu koncem roku 2009 a nijak nesouvisí s kontrolou, která byla v loňském roce u stejného zadavatele provedena ohledně zakázek na mistrovství světa v klasickém lyžování," dodal předseda.
 

Rozhodnutí úřadu je prvostupňové nepravomocné. Liberec může podat rozklad k předsedovi ÚOHS.

tn.cz / Mediafax