Policie evakuovala 25 lidí z čerpací stanice, unikl tam jedovatý styren

Poškození nákladu polského kamionu převážejícího po dálnici D-1 jedovatý styren si ve středu vyžádalo evakuaci čerpací stanice u Troubska u Brna.

Řidič, jež si úniku nebezpečné jedovaté látky všimnul, tam s kamionem zastavil, aby havárii ohlásil, řekl agentuře Mediafax mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

 

Látka unikala podle Haida z návěsu tahače DAF, který převážel 40 dvěstělitrových sudů a dalších devět tisícilitrových kontejnerů s pryskyřicí.

 

"Jeden sud byl narušený a z vytékající kaliny se do ovzduší uvolňovaly nebezpečné výpary obsahující výbušný, silně hořlavý a zdraví škodlivý styren," uvedl mluvčí hasičů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V pražských Vokovicích unikal čpavek. Byla evakuována škola

Při demolici se nadýchali nervového jedu

 

Polský řidič soupravy během jízdy po dálnici zjistil, že mu z nákladního prostoru uniká chemikálie a kapalina stéká na boční část tahače a kolo soupravy. Na 187. kilometru dálnice D1 ve směru z Prahy do Brna proto sjel k čerpací stanici, aby únik ohlásil hasičům.

 

Na místo vyjely podle Haida čtyři jednotky profesionálních hasičů. "Při jejich příjezdu si pracovníci i zákazníci benzínky s restaurací stěžovali na zápach a dráždivé účinky neznámé látky. Hasiči spolu s policisty proto čerpací stanici evakuovali a okolní prostor u Troubska uzavřeli," konstatoval Haid.

 

Hasiči museli u ekologické havárie zasahovat v ochranných protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Záchranáři vylezli na korbu návěsu a porušený dvousetlitrový sud utěsnili tmelem. Sud umístili do speciálního kontejneru k přepravě nebezpečných látek, vyteklou kapalinu na korbě návěsu i na vozovce zasypali sorbentem. Ucpávkami pak bránili průniku chemikálie do kanálů," popsal zásah mluvčí hasičů.

 

Z poškozeného kovového sudu podle předběžného odhadu vyteklo na vozovku a do přírody zhruba 80 litrů chemikálie. Chemici při kontrolním měření zjistili podle Haida u Troubska zvýšenou koncentraci styrenu, vytyčená nebezpečná zóna proto zůstala na téměř tři hodiny zcela uzavřená.

 

K ekologické likvidaci sudu se zbytky chemikálie, použitého kontaminovaného sorbentu a dalších následků úniku hasiči povolali pracovníky specializované sanační firmy. "Provoz na čerpací stanici pak hasiči během středečního odpoledne, po opakovaných měřeních koncentrace jedovatých látek v ovzduší, povolili bez omezení," řekl Haid.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax