Policie stíhá náměstka pražského primátora Březinu

Karel Březina
Zdroj: Mediafax
Karel Březina

Policie obvinila prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Uvedla to v úterý Česká televize (ČT) s tím, že obvinění může souviset s jeho působením v dozorčích radách.

Březina podle ČT existenci obvinění přiznal a řekl, že si podal odvolání.

 

"Podle mých informací nebyl pozván ani k podání vysvětlení a šetření celého případu je velmi nestandardní," řekl agentuře Mediafax šéf pražské ČSSD a Březinův kolega z pražského magistrátu Petr Hulinský.


ČTĚTE TAKÉ:

Šedou eminenci ČSSD Tvrdíka nejspíš nahradí Březina

 

 

Březina měl podle Hulinského jako zástupce státu působit v dozorčí radě společnosti, na kterou byl podaný konkurzní návrh. Při nástupu do statutárních orgánů dalších podniků to neohlásil. Podle Hulinského to nehlásil to, protože se řídil právním výkladem, že oznamovací povinnost tu vzniká až ve chvíli, kdy jde společnost do konkurzu. Podle alternativního právního návrhu měl Březina věc hlásit už při podání návrhu.

 

"Doufám, že medializace celé věci nesouvisí s dnešním nálezem Ústavního soudu, že výsledek komunálních voleb v Praze zůstává beze změn," dodal Hulinský.

 

 

Obvinění může souviset s Březinovým dřívějším působením ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly na přelomu let 2008 a 2009. Jak v lednu upozornily Hospodářské noviny, podle obchodního zákoníku osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být v obdobných orgánech jiných firem. A to tři roky poté, co uvedený konkurs skončil.

 

Existuje pouze jediná výjimka: Že to příslušná osoba oznámí na valné hromadě a přítomní akcionáři dvoutřetinovou většinou odsouhlasí, že jim to nevadí, upozornily v lednu Hospodářské noviny s tím, že to se v Březinově případě nestalo.

 

Primátorův náměstek přitom nyní zastupuje metropoli ve dvou společnostech - v dopravním podniku a společnosti Rencar. Donedávna byl za České dráhy i předsedou dozorčí rady Žižkov Station Development.

tn.cz / Mediafax