Policista, kterého našli zastřeleného v prezidiu v Praze, spáchal sebevraždu

Elitní policejní důstojník, kterého minulou středu našel kolega zastřeleného v objektu policejního prezidia, spáchal podle předběžných výsledků pitvy sebevraždu. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval důvěryhodný zdroj seznámený s výsledky vyšetřování.

Vedení policie i policejní inspekce, která se okolnostmi tragické událostí zabývá, odmítá do ukončení vyšetřování zveřejnit jakékoli informace. Podle zjištění Mediafaxu však výsledky pitvy s jistotou vyloučily, že by se policista zastřelil nešťastnou náhodou. Cizí zavinění ihned na místě neštěstí vyloučil přivolaný lékař. Vyšetřování má trvat nejméně měsíc.

 

PSALI JSME:

Po střelbě v policejní budově zemřel policista

 

PODÍVEJTE SE na reportáž Ondřeje Špalka:

 

 

Jak bezprostředně po nálezu zastřeleného policisty informoval novináře ředitel tiskového odboru Ministerstva vnitra Jiří Reichel, poblíž těla byla nalezena služební zbraň, ale nikoli dopis na rozloučenou. Motiv se tak stále snaží objasnit vyšetřovatelé. Událost se odehrála na detašovaném pracovišti prezidia v Praze 6 a podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů pracoval zastřelený jako operační důstojník jedné z nejutajovanějších policejních služeb - Útvaru zvláštních činností. Ten má na starosti sledování a odposlechy podezřelých osob a další specializované úkoly.

 

Za poslední dva měsíce se jedná nejméně o třetí případ sebevraždy v řadách policie. V polovině července se přímo v budově pražského policejného ředitelství zastřelila 29letá policistka z odboru hospodářské kriminality, o dva týdny později pak zvolila stejný způsob odchodu ze světa 22letá policistka z ostravského místního oddělení. Policistka v Ostravě se zastřelila mimo službu a neprokázalo se, že by za tím stály pracovní důvody. V případě policistky z Prahy se spekulovalo o šikaně, kterou údajně zmínila v dopise na rozloučenou.

 

PSALI JSME:

Mladá policistka se zastřelila v práci. Stěžovala si na šikanu

Ostravská policistka spáchala sebevraždu, je druhá za dva týdny

 

Kolik policistů letos spáchalo sebevraždu, není možné oficiálně zjistit. "Statistiku sebevražd policistů k dispozici máme, ale z psychologického hlediska by její zveřejnění nebylo vhodné. Mohu pouze potvrdit, že sebevraždy policistů mají klesající trend a jedná se o jednotlivé případy za celý rok," sdělil Mediafaxu vrchní komisař z policejního prezidia Jan Melša. To potvrdila i mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. "Každý rok inspekce vyšetřuje kolem deseti sebevražd policistů," uvedla.

 

Policie ČR zřídila podle jejího prezidenta Oldřicha Martinů už před léty nepřetržitou anonymní telefonickou krizovou linku, na které zkušení psychologové pomáhají policistům a občanským zaměstnancům policie řešit obtížné životní situace.

tn.cz / Mediafax