Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

POMOZTE KAROLÍNCE! Zákeřný virus ji připravil o zrak a část mozku

Jediný opar na rtu čtyřměsíčního miminka doslova obrátil naruby život rodině z Jihlávky na Vysočině. Malá Karolínka kvůli němu onemocněla těžkým zánětem mozku, jehož následky jsou děsivé.

Když se před čtyřmi lety Karolínka Kyselová narodila, byl to pro její rodiče Evu a Milana doslova dar z nebes. Založit rodinu se jim totiž dlouho nedařilo, Karolínka byla doslova vymodlené dítě. Jenomže radost trvala jen čtyři měsíce. Pak se dívence objevil na horním rtu opar, který odstartoval divoký sled hrůzných událostí.

 

Karolínka totiž onemocněla zákeřným a vzácným herpetickým zánětem mozku a mozkových blan - chorobou, která ročně postihne v průměru jen dvě děti v celé České republice. "Jde o středně těžké onemocnění, které ale může mít velmi těžký průběh. Následky může nést pacient dlouhodobě, nebo i trvale a v krajním případě onemocnění končí i úmrtím," říká o této chorobě lékař Miroslav Liška.

 

Poslechněte si rozhovor s maminkou nemocné Karolínky:

 


Ze zdravého miminka bezvládné tělíčko

 

Karolínka měla smůlu. Nemoc u ní propukla plnou silou a malé miminko ničila více než měsíc. "Bylo to neuvěřitelně rychlé. Do nemocnice jsem odvezla zdravé miminko a po měsíci bylo z Karolínky doslova bezvládné tělíčko, které ani nezvedlo hlavu," líčí dnes se čtyřletým odstupem maminka Eva Kyselová.

 

Tu nejhorší zprávu se ale měla teprve dozvědět. "Karolínka v důsledku nemoci přišla o zrak a navíc jí virus těžce poškodil mozek," líčí maminka. Postižení malé Karolínky je tak vážné, že holčička trpí mentální retardací. "Podle poslední magnetické rezonance jí dokonce kus mozku chybí," dodává Eva Kyselová.

 

Ve čtyřech letech se tak nevidomá Karolínka pomaličku učí chodit a tomu, co se jí snaží naučit rodiče, pořádně nerozumí. "Momentálně je na úrovni asi desetiměsíčního dítěte. Bohužel tím, že je nevidomá, se všechny komplikuje, protože bez zrakového vjemu prostě nedokáže pochopit svět okolo sebe," ví maminka.

 

Diagnóza lékařů je nemilosrdná, Karolínka se bude zlepšovat jen málo a velmi pomalu. S tím se ale rodiče nehodlají smířit. Hledají všechny cesty, jak dítěti pomoci a možná teď jednu objevili. "Kontaktovali jsme slovenskou lékařku Evu Augustinovou, která už téměř třicet let žije v Egyptě, kde se věnuje podobně těžkým případům. Vyvinula speciální alternativní léčebnou metodu a má s ní velké úspěchy. Už jsem hovořila s několika maminkami, které u ní byly, a všechny jí nazývají zázračnou lékařkou," tvrdí Eva Kyselová.

 

ČTĚTE TAKÉ

Příběh chlapce trpícího nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel

 

Podle doktorky Augustinové je naděje, že by se stav Karolínky mohl alespoň částečně zlepšit. "Má naději, že by mohlo dojít ke zlepšení ve vnímání," tvrdí maminka, která je rozhodnutá vzít Karolínku do Egypta stůj co stůj.

 

Věc má ale háček - peníze. Léčba vyjde na 120 tisíc korun a ty Kyselovi nemají. "Snažíme se ušetřit každou korunu, ale tolik dohromady nedáme," mají spočítáno rodiče. Karolínka by přitom měla do Egypta odjet už letos. "Dokonce jsem jí vytvořila webové stránky, na kterých je celý její příběh popsaný," říká Eva Kyselová.

Na stránky Karolínky se můžete podívat tady

 

Rodiče dokonce založili sleciální konto na pomoc Karolínce. "Jsme vděční za jakýkoliv i malý příspěvek," vzkazuje maminka Eva. Své dceři by totiž chtěla dát alespoň naději na zlepšení. "Uděláme všechno pro to, abychom si splnili sem a pomohli Karolínce alespoň k malému uzdravení," přejí si Eva i Milan.

 

Pojišťovna zřejmě nepomůže

 

U zdravotní pojišťovny totiž s žádostí o příspěvek podle všeho nepochodí. "Pojišťovna hradí jinak nehrazenou zahraniční léčbu pouze ve výjimečných případech a to na doporučení lékařského ústavu a po schválení revizními lékaři," vysvětlil mluvčí zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Většinou se tak stává u případů, které vyžadují například speciální lékařskou techniku, která se u nás nepoužívá. Alternativní léčebné metody doktorky Augustinové mezi ně ovšem nepatří.

 

Číslo konta na pomoc Karolínce

218 638 71 33/0800

 

Naději přitom Karolínka podle doktorky Augustinové má. Dnes čtyřletá holčička je podle ní sice těžký případ, ale za pokus o léčbu prý rozhodně stojí.

Dušan Vrbecký