Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Popletený satanista hanobil kostel. Netrefil se

Poničený kostel
Zdroj: Dušan Vrbecký
Pokud šlo skutečně o vyznavače satana, pak mířil vedle. Kostel totiž sice církvi patří, bohoslužby se zde už ale dávno nekonají.

Kostel Svatého Víta v Pelhřimově, který už je ovšem odsvěcený a církev ho nepoužívá, kdosi pomaloval satanistickými symboly.

Policisté v Pelhřimově mají pravděpodobně co dělat se satanistou. Nebo alespoň s někým, kdo si na něj hraje.


Pentagram, znázorňující stanistický znak "hlava kozla", a číslo 666 vymalované zelenou barvou hyzdí už několik dní pelhřimovský kostel Svatého Víta. Symboly tam kdosi namaloval minulý týden.

"Neudělal to klasický sprejer, někdo to tam totiž namaloval štětcem a barvou,“ říká starosta Pelhřimova Leopold Bambula, který výtvor považuje za dílo satanisty.


Případem už se zabývá i pelhřimovská policie. "Byly poškozeny dveře, boční a zadní stěny kostela,“ říká mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková, podle níž byl škoda vyčíslena na 80 tisíc korun.

Zda jde skutečně o práci satanisty, jak se domnívá starosta, se zatím neví. Jisté je, že pokud šlo skutečně o vyznavače satana, pak mířil vedle. Kostel totiž sice církvi patří, bohoslužby se zde už ale dávno nekonají. "Kostel má v nájmu město Pelhřimov, které jej nechalo opravit, a využívá jej jako výstavní a koncertní síň,“ vysvětluje starosta. Pokud tedy chtěl satanista znesvětit církevní půdu, netrefil se.


"Osobně se domnívám, že o projev satanismu jde. Nápis se totiž na kostele objevil těsně po návštěvě papeže Benedikta XVI. v Česku,“ říká starosta Pelhřimova. Paradoxně opačného názoru je samotná církev. "Podle mě to byl spíše vandal, jde o projev lidské hlouposti. Jsou to sice satanistické symboly, ale nedomnívám se, že by šlo o záměrný pokus o znesvěcení,“ myslí si pelhřimovský děkan Jaroslav Stehlík.


Tak jako tak nyní musí město na své náklady nápisy odstranit. "Zřejmě budeme muset opravit celou omítku, každopádně do konání další kulturní akce musí být vše opraveno,“ přeje si starosta.

Dušan Vrbecký