SLEDUJTE ŽIVĚ: V pražské ZOO se líhnou ŽELVY a JEŠTĚRKY!

SLEDUJTE ŽIVĚ: V pražské ZOO se líhnou ŽELVY a JEŠTĚRKY!
Zdroj: TN.cz

Sledujte spolu s námi, který plaz se v roce 2011 vylíhne v pražské ZOO jako první. Tři větší popsaná vejce jsou želvy egyptské, všechna zbývající ještěrky tangerské.

I vy se můžete stát svědky závodů o to, kdo bude v pražské ZOO prvním mládětem roku 2011. Bude to souboj kdo s koho, šance želv a ještěrek jsou vyrovnané.


Sledujte líhnutí plazů v pražské ZOO ŽIVĚ ZDE!Želva egyptská
neboli Kleinmannova patří spolu s varanem komodským a želvou texaskou (Beralndierovou)k nejcennějším plazím odchovům roku 2010 a doufáme, že úspěšná sezóna bude pokračovat i v Novém roce. Želva egyptská je kriticky ohrožený druh malé suchozemské želvy z pouštních oblastí jihozápadního Středomoří. Je řazena mezi 25 nejohroženějších druhů želv světa. Je velmi choulostivá a její chov v lidské péči je nesnadný. Evropské zoologické zahrady organizují evropský záchovný program (EEP) , který je založen na jedincích lybijského původu zabavených pašerákům v Itálii.

Ještěrka tangerská je marocký poddruh velké severoafrické ještěrky paví. V zoo Praha je návštěvníci mohou vidět v pavilonu Afrika zblízka. Rodiče mláďat, která by se měla vylíhnout začátkem ledna se vylíhla v pražské zoo v prosinci loňského roku. Jěštěrky tangerské u nás kladou 6-11 vajec. Kožovitá vejce mají zkraje mají po snešení dlouze oválný tvar a váží kolem 1,5 gramu, v průběhu inkubace přijímají vodu, zakulacují se a jejich váha se zdvojnásobí. Inkubační doba je 60-78 dní. Pozorovaná vejce byla do líhně umístěna 5.11., ale je pravděpodobné, že se již nějakou dobu vyvíjela v teráriu.
 

ZOO Praha TN.cz