Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velká voda už je v Praze. Chuchle hlásí první stupeň povodně

Praha uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce, náplavky a odtáhla loď Hermes.

V 16 hodin překonal průtok v Malé Chuchli hranici prvního povodňového stupně. Proudí tu přes 130 metrů krychlových vody za sekundu.

 

Protipovodňová opatření Praha zavedla kvůli rostoucímu průtoku Vltavy. Na aktuální průtok se podívejte TADY. Hladina jde nahoru kvůli dešťům a upouštění vody z vltavské kaskády.

 

Metropole již ve čtvrtek oznámila, že uzavře protipovodňová vrata na kanálu Čertovka a vyklidí náplavky. Stalo se tak v pátek po deváté hodině ráno.

Do Vltavy nejprve vstoupilo několik potápěčů, kteří vyčistili pojezdovou rampu vrat. Po deváté začalo samotné zavírání, které trvá zhruba půl hodiny. Vrata vysouvá z betonového "pouzdra" ve břehu lano, které táhne elektromotor.


"Od pátečního rána jsou uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky na území Praha 1, 2 a v úseku U Loděnice nad Palackého mostem na území Prahy 5," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.


Naposledy se Praha opevnila proti povodni na začátku letošního března. Více ZDE.


"Jak dlouho bude první povodňový stupeň vyhlášen, záleží na počasí, ale situace zatím není dramatická," uvedla tn.cz mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.


Vyklízení náplavek se podle pracovníků magistrátu nedotkne smíchovské pláže. Náplavky totiž musejí opustit jen auta, nikoliv lidé. Písek na smíchovské náplavce také zůstane.


"Písku tam není tolik, aby při povodních dělal problémy. Pokud o něj provozovatel přijde, jsou to náklady městské části Praha 5," uvedl Jiří Hovorka z magistrátního oddělení ochrany obyvatel.


V pátek odpoledne odtáhli loď Hermes


Podle mluvčího Prahy 5 zatím není riziko povodní velké, takže občerstvení na smíchovské pláži bude fungovat. "Provozovatel si situaci hlídá a pokud by bylo nutné, uzavře občerstvení na pláži a přijde další opatření," uvedl mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.


Kvůli povodním se ve čtvrtek uzavřela loď Hermes, na níž mohou přespat muži a ženy v sociální a bytové nouzi. V pátek po 15. hodině ji magistrát nechal odtáhnout remorkérem z Nábřeží kapitána Jaroše v Praze 7 do Smíchovského přístavu v Praze 5.


"Klienty z lodě jsme přemístili do jiných azylů," uvedl tn.cz pražský radní Jiří  Janeček.


Ještě včera Vltavou protékalo 364 kubíků, v pátek před desátou ráno byl průtok v Malé Chuchli 405 kubíků za vteřinu. Pokud by průtok dosáhl 450 kubíků, bude přerušen provoz přívozu na linkách P1 a P2 na severním okraji Prahy.


Provozovatel by v takovém případě musel vyklidit přístaviště a lodě odvést do bezpečí. Zbylé přívozy přestanou vozit cestující v případě, že průtok vody překročí 600, respektive 800 kubických metrů za sekundu.


Přečtěte si TADY, jak můžete pomoci lidem, jejichž domovy na severní Moravě a v jižních Čechách byly zasaženy povodní.

Hana Válková TN.cz